W 2017 roku Fundacja Sztuki Polskiej ING wydała książkę dla dzieci pt. „Bałwan w lodówce”. Książka pozwala zrozumieć, że dzięki sztuce możemy dostrzec coś, czego na co dzień nie zauważamy, możemy się czegoś dowiedzieć, zmienić zdanie, albo przeżyć przygodę. Do takiej przygody, zapraszamy też nauczycieli i edukatorów, dla których przygotowaliśmy scenariusze zajęć pomocnych w poznawaniu i rozumieniu sztuki współczesnej.

Bałwan w lodówce

Książka „Bałwan w lodówce” opowiada o tym, czym i dlaczego zajmują się współcześni artyści. Zachęca do odkrywania artystycznego potencjału w codziennych sytuacjach i jest doskonałym punktem wyjścia do rozmów o sztuce z odbiorcą w każdym wieku. Bohaterami książki są Bartek i jego siostra Matylda, którzy mają 5 i 8 lat. Ich tata pracuje w galerii sztuki. Wspólnie poznają artystów i ich zaskakujące pomysły, które czasem są bardzo poważne, a kiedy indziej zamieniają się we wspaniałe zabawy. Do książki powstały scenariusze zajęć dla dzieci w wieku 6-12 lat, które odwołują się do poszczególnych rozdziałów i twórczości opisanych w nich artystów, zawierają pomysły i propozycje prostych aktywności, które mogą być uzupełnieniem lektury. Publikacja została wydana nakładem Fundacji Sztuki Polskiej ING. Scenariusze powstały we współpracy z Fundacją ING Dzieciom.

Autor: Łukasz Gorczyca

Ilustracje: Krzysztof Gawronkiewicz

Scenariusze: Kamila Bondar DO POBRANIA TU

Wydawnictwo: Fundacja Sztuki Polskiej ING

Dla szkół, bibliotek, świetlic i organizacji pozarządowych, prowadzących zajęcia dla dzieci w wieku 6-12 lat przekazaliśmy 1000 bezpłatnych egzemplarzy książki i scenariuszy. Książka nie jest już dostępna.

Książki biblioterapeutyczne

W latach 2005 – 2010 fundacja wspierała realizację bankowego programu „W towarzystwie lwa”. Jego głównym celem było upowszechnianie biblioterapii, czyli terapii z wykorzystaniem odpowiednio przygotowanych tekstów lub książek.
Z inicjatywy banku powstały dwie książki: „Lucjan. Lew, jakiego nie było” i „Kosmita”.

 

Lucjan. Lew, jakiego nie było

„Lucjan. Lew, jakiego nie było” to książka dla dzieci chorych na choroby onkologiczne. Wręczana jest bezpłatnie małym pacjentom onkologii i nefrologii w całej Polsce. W sumie trafiła ona już do kilkudziesięciu tysięcy młodszych i starszych czytelników.
Autorką książek jest Roksana Jędrzejewska-Wróbel. Oprawę graficzną przygotowała Joanna Jung.

Książka (.pdf) DO POBRANIA TU

Wersje mobilne:

iOS

Kindle

Kosmita

„Kosmita” – również autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel – to książka wydana jesienią 2008 roku. Jej bezpośrednimi odbiorcami są rodziny dzieci autystycznych. Historia bohaterów ma pomóc w zaakceptowaniu trudnych okoliczności i poszukiwaniu wsparcia w specjalistycznej terapii oraz pokazać, jak tolerancyjne podejście może wzbogacić nasze spojrzenie na świat. Książka powstała we współpracy z Fundacją Synapsis.

W 2009 roku książka znalazła się na Złotej liście Fundacji ABC XXI wieku „Cała Polska Czyta Dzieciom”, a także uzyskała nominację do nagrody IBBY – w kategorii „Książka Roku”. Książka doczekała się również adaptacji teatralnej w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Spektakl, wyreżyserowany przez Dariusza Wiktorowicza z muzyką Mateusza Pospieszalskiego miał premierę w styczniu 2010 roku i otrzymał Złota Maskę. „Kosmita” został jednym z dziesięciu laureatów plebiscytu Fundacji „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” ogłoszonego z okazji jubileuszu 10-lecia kampanii społecznej.

Książka (.pdf) DO POBRANIA TU

Wersje mobilne:

iOS

Kindle

Papierowe egzemplarze książek „Kosmita” oraz „Lucjan. Lew, jakiego nie było” wysyłamy bezpłatnie wszystkim zainteresowanym, których dotyczy problem poruszany w książkach. Książki są dostępne do
wyczerpania zapasu. 
Ze względu na bardzo dużą ilość zamówień, które obecnie otrzymujemy, czas realizacji zamówień może wynieść do 60 dni. 

Aby otrzymać książki, prosimy wypełnić formularz.

 

Mam zespół Aspergera
Podręcznik dla uczniów i nauczycieli

To unikalny w swojej formie i podejściu do tematu podręcznik o tym, czym jest zespół Aspergera i jak możemy pomóc dzieciom z jego cechami odnaleźć się w społeczeństwie. Podręcznik stworzony przez Stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie", szczególnie z myślą o uczniach i nauczycielach, dla których na końcu książki zamieszczono scenariusze zajęć. My polecamy tę książeczkę każdemu. Tak jak Autorki, mamy nadzieję, że publikacja ta pomoże wielu osobom w radosnym i twórczym odkrywaniu świata.

Tekst: Karolina Dyrda, Jolka Rosińska
Ilustracje i koncepcja scenariuszy: Edyta Ołdak
Tak o podręczniku opowiada Edyta Ołdak: FILM
Podręcznik (.pdf) DO POBRANIA TU

 

Książka pt. „Mam Zespół Aspergera. Podręcznik dla uczniów i nauczycieli” jest dostępna w wersji pdf.