Książki biblioterapeutyczne

 

W latach 2005 – 2010 fundacja wspierała realizację bankowego programu „W towarzystwie lwa”. Jego głównym celem było upowszechnianie biblioterapii, czyli terapii z wykorzystaniem odpowiednio przygotowanych tekstów lub książek.
Z inicjatywy banku powstały dwie książki: „Lucjan Lew, jakiego nie było” i „Kosmita”.

 

Lucjan Lew, jakiego nie było

 

„Lucjan Lew, jakiego nie było” to książka dla dzieci chorych na choroby onkologiczne. Wręczana jest bezpłatnie małym pacjentom onkologii i nefrologii w całej Polsce. W sumie trafiła ona już do kilkudziesięciu tysięcy młodszych i starszych czytelników.
Autorką książek jest Roksana Jędrzejewska-Wróbel. Oprawę graficzną przygotowała Joanna Jung.

Książka (.pdf) DO POBRANIA TU

Wersje mobilne: iOSKindle

Kosmita

 

„Kosmita” – również autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel – to książka wydana jesienią 2008 roku. Jej bezpośrednimi odbiorcami są rodziny dzieci autystycznych. Historia bohaterów ma pomóc w zaakceptowaniu trudnych okoliczności i poszukiwaniu wsparcia w specjalistycznej terapii oraz pokazać, jak tolerancyjne podejście może wzbogacić nasze spojrzenie na świat. Książka powstała we współpracy z Fundacją Synapsis.

W 2009 roku książka znalazła się na Złotej liście Fundacji ABC XXI wieku „Cała Polska Czyta Dzieciom”, a także uzyskała nominację do nagrody IBBY – w kategorii „Książka Roku”. Książka doczekała się również adaptacji teatralnej w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Spektakl, wyreżyserowany przez Dariusza Wiktorowicza z muzyką Mateusza Pospieszalskiego miał premierę w styczniu 2010 roku i otrzymał Złota Maskę. „Kosmita” został jednym z dziesięciu laureatów plebiscytu Fundacji „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” ogłoszonego z okazji jubileuszu 10-lecia kampanii społecznej.

Książka (.pdf) DO POBRANIA TU

Wersje mobilne: iOSKindle


Papierowe egzemplarze książek „Kosmita” oraz „Lucjan Lew, jakiego nie było” wysyłamy bezpłatnie wszystkim zainteresowanym, których dotyczy problem poruszany w książkach. Aby otrzymać książki, prosimy wypełnić formularz.

W 2017 roku Fundacja Sztuki Polskiej ING wydała książkę dla dzieci pt. „Bałwan w lodówce”. Książka pozwala zrozumieć, że dzięki sztuce możemy dostrzec coś, czego na co dzień nie zauważamy, możemy się czegoś dowiedzieć, zmienić zdanie, albo przeżyć przygodę. Do takiej przygody, zapraszamy też nauczycieli i edukatorów, dla których przygotowaliśmy scenariusze zajęć pomocnych w poznawaniu i rozumieniu sztuki współczesnej.

 

Bałwan w lodówce

 

Książka „Bałwan w lodówce” opowiada o tym, czym i dlaczego zajmują się współcześni artyści. Zachęca do odkrywania artystycznego potencjału w codziennych sytuacjach i jest doskonałym punktem wyjścia do rozmów o sztuce z odbiorcą w każdym wieku. Bohaterami książki są Bartek i jego siostra Matylda, którzy mają 5 i 8 lat. Ich tata pracuje w galerii sztuki. Wspólnie poznają artystów i ich zaskakujące pomysły, które czasem są bardzo poważne, a kiedy indziej zamieniają się we wspaniałe zabawy. Do książki powstały scenariusze zajęć dla dzieci w wieku 6-12 lat, które odwołują się do poszczególnych rozdziałów i twórczości opisanych w nich artystów, zawierają pomysły i propozycje prostych aktywności, które mogą być uzupełnieniem lektury. Publikacja została wydana nakładem Fundacji Sztuki Polskiej ING. Scenariusze powstały we współpracy z Fundacją ING Dzieciom.

Autor: Łukasz Gorczyca

Ilustracje: Krzysztof Gawronkiewicz

Scenariusze: Kamila Bondar DO POBRANIA TU

Wydawnictwo: Fundacja Sztuki Polskiej ING


Dla szkół, bibliotek, świetlic i organizacji pozarządowych, prowadzących zajęcia dla dzieci w wieku 6-12 lat przekazaliśmy 1000 bezpłatnych egzemplarzy książki i scenariuszy. Książka nie jest już dostępna.

Mam zespół Aspergera
Podręcznik dla uczniów i nauczycieli

 

To unikalny w swojej formie i podejściu do tematu podręcznik o tym, czym jest zespół Aspergera i jak możemy pomóc dzieciom z jego cechami odnaleźć się w społeczeństwie. Podręcznik stworzony przez Stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie", szczególnie z myślą o uczniach i nauczycielach, dla których na końcu książki zamieszczono scenariusze zajęć. My polecamy tę książeczkę każdemu. Tak jak Autorki, mamy nadzieję, że publikacja ta pomoże wielu osobom w radosnym i twórczym odkrywaniu świata.

Tekst: Karolina Dyrda, Jolka Rosińska
Ilustracje i koncepcja scenariuszy: Edyta Ołdak
Tak o podręczniku opowiada Edyta Ołdak: FILM
Podręcznik do czytania na komputerze lub telefonie TU
Podręcznik (.pdf) do pobrania TU

Nie mamy już egzemplarzy papierowych podręcznika.