Eko-wolontariusze

3 lipca 2018

Wolontariusze ING dzielą się swoimi umiejętnościami i wiedzą. Prowadząc z dziećmi nieszablonowe działania, pokazują jak mogą zmieniać otaczającą je rzeczywistość. W tym roku około 60% projektów wolontariackich, realizowanych przy wsparciu Fundacji ING Dzieciom, dotyczy edukacji finansowej.

Projekty remontowo-budowlane również cieszą się popularnością. A co z ekologią? Okazuje się, że dbałości o środowisko można uczyć zarówno w projektach edukacji finansowej, jak i przy okazji prac remontowych.

Remontujemy z głową
Wolontariusze z Regionu Łódź , planując projekt remontowo-budowlany, pamiętali o jego wpływie na środowisko. Wraz dziećmi, rodzicami i nauczycielami zmienili smutny i bezużyteczny plac wokół szkoły w Łęczycy w miejsce przyjazne środowisku. „Z używanych drewnianych palet zrobiliśmy siedziska i stoliki oraz skrzynki na warzywa, kwiaty i zioła. Zamiast zalewać teren betonem, posialiśmy trawę”- opowiada Renata Piotrowicz, liderka projektu Lekcja EKO pod chmurką. Remont świetlicy czy placu zabaw niesie ze sobą stosy kartonów, puszek po farbach. Warto pamiętać, że materiały te można jeszcze wykorzystać, np. podczas zabawy z dziećmi. Wyrzucając śmieci, należy pamiętać o ich segregacji – w tym chętnie pomogą najmłodsi. Wystarczy im pokazać, jak to się robi. Pamiętamy o zwierzętach Wolontariusze często dostrzegają, jak wielka jest wrażliwość dzieci na potrzeby zwierząt. Już sam ich widok bardzo cieszy najmłodszych, lecz największą przyjemność sprawia im opieka nad słabszym stworzeniem. Warto tę wrażliwość w dzieciach pielęgnować. W Bytomiu wolontariusze wraz z dziećmi postanowili zadbać o ptaki: „Wspólnie zrobiliśmy karmniki dla nadleśnictwa, by pomóc zaopiekować się ptakami zimą. To było dla nas niezwykłe doświadczenie. Przekonaliśmy się, jak wiele dobrego możemy zrobić dla ptaków w jedno popołudnie. Mam nadzieję, że ta nauka na długo pozostanie w pamięci dzieci” – opowiada Sylwia Miśta, wieloletnia wolontariuszka ING, która wraz z kolegami i koleżankami realizowała projekt Ptaki zimą, ekologia lokalnej natury. Uczymy oszczędzania pieniędzy, prądu, wody.

 


Ekologia i finanse
Ekologia i finanse są ze sobą ściśle powiązane. Zależności między nimi dzieci łapią w mig. „Podczas rozmów z dziećmi wypłynęło wiele fajnych tematów: od oszczędzania wody i prądu, poprzez niezaśmiecanie świata i niewypalanie trawy, doszliśmy do oszczędzania pieniędzy. Stworzyliśmy wspólnie kodeks ekologa” – relacjonuje Sylwia. Dzieci same potrafią wydedukować, że oszczędzanie wody czy prądu skutkuje niższymi rachunkami, a zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć np. na wyjście do kina. Ważne, aby rozmawiać o tym, że każdy z nas ma wpływ na środowisko i najlepiej pokazywać to dzieciom na codziennych przykładach, takich jak droga do szkoły czy opakowanie drugiego śniadania.


Wolontariusz - ambasador ekologii
Dla dziecka wolontariusz jest osobą wyjątkową i przez to inspirującą. Jego postawa powinna być więc wzorcowa. „Od kilku lat świadomość ekologiczna stała się dla mnie ważnym elementem dnia codziennego. Drobne czynności całościowo mogą wspierać nasze środowisko! W pracy już dawno ograniczyliśmy papier i wyłączamy światło w nieużywanych pomieszczeniach. W domu segregujemy śmieci. Jesteśmy zachęcani do przemieszczania się na rowerach. Te nawyki warto przekazywać dzieciom, z którymi się spotykamy i które często mają nas za swój autorytet” – mówi Sylwia Miśta. Zasady ekologii warto konsekwentnie wprowadzać do każdego projektu wolontariackiego, bez względu na jego temat przewodni. „Ważne jest, aby od najmłodszych lat dzieci wzrastały w szacunku do przyrody. Opiekowały się zwierzętami, segregowały śmieci czy zakręcały wodę podczas mycia zębów. Żeby troska o środowisko weszła im w nawyk. Jeżeli dziecko nie zna takich postaw z domu, to wolontariusz będzie dla niego źródłem wiedzy ekologicznej” – wyjaśnia Renata. Potrafimy segregować śmieci, oszczędzać prąd i wodę w domu oraz w pracy. Pamiętajmy o tych zasadach gdziekolwiek jesteśmy. Ambasadorem ekologii może być każdy z nas.

 

Artykuł Julii Piątkowskiej z Fundacji ING Dzieciom ukazał się na łamach magazynu wewnętrznego dla pracowników ING Banku Śląskiego "Baśka" numer 2 (220) marzec/kwiecień 2018.