Kulinarny Dobry Pomysł

31 lipca 2018

Pracownicy Centrum Outsourcingu Operacyjnego ING, razem z młodymi amatorami gotowania ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów" w Katowicach, wspólnie poznawali sekrety najlepszych kucharzy. Warsztaty w Pracowni Smaku w Katowicach, pod fachowym okiem Jolanty Kleser (uczestniczki programu "Masterchef"), były kulminacją projektu „Jemy zdrowo, kolorowo".

Pierwszą potrawą przygotowywaną samodzielnie przez wolontariuszy i dzieci była pizza – danie, które często trafia na stoły dzieciaków po upieczeniu w piekarniku mrożonego produktu. W Pracowni Smaku pizzę robiliśmy od podstaw! Dużo emocji wyzwolił sos, robiony ze świeżych i suszonych pomidorów. Dzieci wykazały się dużą fantazją w łączeniu składników oraz w wymyślaniu nazw dla swoich pizz. Kreatywności nie zabrakło im także w trakcie przygotowywania soków wyciskanych ze świeżych owoców oraz przy produkcji domowych lodów.

 

 

Nagrodą dla dzieci były fartuchy Masterchefa wraz z certyfikatami potwierdzającymi udział w warsztatach oraz zdjęcie z Panią Jolą Kleser. Przygotowaliśmy także pamiątkowe książki kucharskie z przepisami uczestników zajęć kulinarnych - dzieci i wolontariuszy.

 „Naszym celem było przekonanie dzieci, że gotowanie może być świetną zabawą i że każde danie może być zdrowe oraz pożywne, jeśli  użyje się odpowiednich produktów" - podkreśla jedna z wolontariuszek - Sabina Waloszek. "Do udziału w warsztatach zaprosiliśmy dzieci wraz z rodzicami. Chcieliśmy stworzyć sytuację, pomagającą w budowaniu  relacji pomiędzy dziećmi a ich rodzicami. Większość z nich gotowała z rodzicami po raz pierwszy!" - relacjonuje Sabina.

 

 

W drugim etapie warsztatów odwiedziliśmy dzieci w ich świetlicy w Katowicach-Załężu. Wręczyliśmy im sprzęt AGD do robienia koktajli, soków i gofrów. Od razu wykorzystaliśmy go do wspólnie przygotowania pysznych i zdrowych smoothie! Dzieci po raz kolejny zaskoczyły nas swoją ogromną kreatywnością w łączeniu produktów!

Wspólne eksperymentowanie w kuchni, ciepła atmosfera oraz radość dzieci z przebywania z rodzicami – to doświadczenie na pewno na długo pozostanie nam w pamięci. Z relacji otrzymywanych z Domu Aniołów Stróżów wiemy, że dzieciaki wciąż żywo wspominają nasze spotkania, a owocowe smoothie jest ich nowym, ulubionym przysmakiem!

 

Autorka: Aleksandra Rajch, Wolontariuszka ING