#Silni. Inspirujące historie osób z niepełnosprawnościami

30 października 2019

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Wiedzieć więcej - spotkania z Fundacją ING Dzieciom".

Fundacja ING Dzieciom oraz ING Bank Śląski zapraszają wszystkich zainteresowanych na konferencję #Silni. Inspirujące historie osób z niepełnosprawnościami,  która odbędzie się 15 listopada 2019 r. w Katowicach - w przeddzień Międzynarodowego Dnia Tolerancji.

 

#Silni

Inspirujące historie osób z niepełnosprawnościami

15 listopada 2019 r., Katowice

Spotkanie z Fundacją ING Dzieciom

 

Fundacja ING Dzieciom działa na rzecz wyrównywania szans życiowych dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnościami. W naszej pracy poznajemy wiele osób, które mogą być inspiracją dla innych w przełamywaniu barier. Na spotkaniu 15 listopada podzielimy się z Państwem tymi historiami. Wydarzenie organizowane jest w ramach cyklu: „Wiedzieć więcej – spotkania z Fundacją ING Dzieciom”.

Nasi Goście opowiedzą o tym, jak sport, muzyka czy działalność społeczna pomagają dzieciom osiągać sukcesy, czuć się pewniej, radzić sobie z codziennością i czerpać radość z życia. Chcemy, aby to spotkanie było też okazją do refleksji – jak społeczeństwo, szkoła, dom mogą wspierać dzieci i ich rodziny.

Marcin Ryszka – mistrz świata w pływaniu osób niewidomych - opowie o tym, że bariery istnieją tylko w naszej głowie. Małgorzata Martyniak – mama dziecka z Zespołem Downa odpowie na pytanie, dlaczego założyła stowarzyszenie. Paweł Korczewski podzieli się swoimi doświadczeniami instruktora wspinaczki dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Krzysztof Zieliński opowie o tym jak to jest być osobą z niepełnosprawnością i jednocześnie rodzicem dziecka z niepełnosprawnością oraz o swojej postawie i motywacji do działania. Przemysław Sobieszczuk spróbuje uświadomić słuchaczom, że każdy z nas ma w życiu wyzwania, z którymi musi się zmierzyć. Małgorzata Płonka przedstawi historię syna Grzegorza, zmagania z zapewnieniem mu właściwej edukacji oraz jego drogę do muzyki. Grzegorz Płonka zagra Światło księżyca Claude'a Debussy'ego oraz Kołysankę Alksandra Iljinskiego.

Miejsce spotkania dostosowane jest do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, a jego przebieg tłumaczony będzie na język migowy. 

 

 

Program konferencji

 

14:00-14:10 – Powitanie – Brunon Bartkiewicz – Prezes Zarządu ING Banku Śląskiego, Agata Tomaszewska – Prezeska Fundacji ING Dzieciom

14:10-14:35 –Marcin Ryszka „Bariery są tylko w naszej głowie”

14:35-15:00 –Małgorzata Martyniak  „By z ZESPOŁEM było raźniej, czyli dlaczego założyłam stowarzyszenie?”

15:00-15:25 - Paweł Korczewski „Kiedy niemożliwe staje się możliwe”

15:25-15:40 – Przerwa

15:40-16:05 – Krzysztof Zieliński „Życie jest po prostu pięknie”

16:05-16:25 - Przemysław Sobieszczuk „Siła w EB”

16:25-16:50 - Małgorzata Płonka „Droga do marzeń”

16:50- 17:00 - Występ Grzegorza Płonki (Światło księżyca - Claude Debussy, Kołysanka - Alksander Iljinski)

17:00 – Podziękowanie, zamknięcie spotkania

 

 

Rejestracja

 

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Obowiązują zapisy, które trwają do wyczerpania miejsc. Liczba miejsc jest ograniczona.

Jeśli pracujesz w ING Banku Śląskim, zarejestruj się TUTAJ

Jeśli nie pracujesz w ING Banku Śląskim, zarejestruj się TUTAJ

 

 

Prelegenci

 

    Marcin Ryszka

Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej na kierunkach Zarządzanie i marketing oraz Zarządzanie personelem. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku Manager sportu. Od grudnia 2016 pracownik Uczelnianego Centrum Informatycznego AGH. Od marca 2018 dziennikarz radia Weszło FM. Prezes Fundacji Nie Widząc Przeszkód. Dwukrotny paraolimpijczyk (Pekin 2008, Londyn 2012). Mistrz świata w pływaniu osób niewidomych.

 


    Małgorzata Martyniak

Pedagog opiekuńczo - wychowawczy, specjalista psychokorekcji zaburzeń zachowania dzieci i młodzieży. Praca dyplomowa na studiach podyplomowych z zakresu treningu negocjacyjnego w rozwiązywaniu konfliktów przez dzieci w młodszym wieku szkolnym. Posiada kwalifikacje do pracy z dziećmi i ich rodzinami oraz kwalifikacje do prowadzenia zajęć profilaktycznych dla dzieci i młodzieży. W latach 2010-2019 prowadziła prelekcje w szkołach średnich i gimnazjalnych na temat Zespołu Downa, warsztaty w szkołach podstawowych przygotowujące dzieci do kontaktu z dziećmi z ZD oraz warsztaty pt.: „Zaproszenie uczniów pełnosprawnych do świata niepełnosprawnych, czyli jak rozmawiać z uczniami pełnosprawnymi nt. niepełnosprawności" podczas II Śląskiego Kongresu Oświaty w Katowicach. Autorka książeczki dla dzieci „Każdy ma coś, czego nie ma inny ktoś". Matka 11-letniego chłopca z Zespołem Downa. Prezes Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Wielkie Serce”. 

 

    Paweł Korczewski

Terapeuta manualny z 30-letnim stażem, specjalizujący się w rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. W życiu prywatnym alpinista, taternik, grotołaz, miłośnik gór i przyrody oraz niepoprawny optymista wierzący że „Wszystko w życiu jest możliwe”. Posiada kwalifikacje Polskiego Związku Alpinizmu do uprawiania taternictwa powierzchniowego i jaskiniowego. Jako wolontariusz współpracuje z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Kaczynie, Stowarzyszeniem Olimpiady Specjalne – Oddział Regionalny Beskidzkie oraz Stowarzyszeniem ”Razem – Zawsze” z Andrychowa. W ramach tej współpracy wyjeżdża na kolonie, turnusy rehabilitacyjne, obozy sportowe oraz wycieczki z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Bez względu na przeciwności i ograniczenia wierzy w determinację, siłę, chęć działania i wytrwałość w dążeniu do celu.

 

    Krzysztof Zieliński

Z wykształcenia dziennikarz sportowy, zapalony sportowiec, trener koszykówki na wózkach, były reprezentant kraju w tej dyscyplinie, mówca motywacyjny. Obecnie koordynator Centrum Wolontariatu w Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ w Koninie. Niepełnosprawny od urodzenia, do nie dawna mieszkaniec Śląska. Ma 34 lat, wspaniałą rodzinę i wspaniałych ludzi wokół siebie.

 

    Przemysław Sobieszczuk

Pracuje w ING Banku Śląskim, jako specjalista w HR. Z wykształcenia politolog, z natury społecznik, akty­wista, mówca motywacyjny.  Założyciel organizacji DEBRA, wspierającej osoby chore na epidermolysis bullosa (EB), którą przez wiele lat prowadził, oraz Akademii MOTYL. Jest jednym z bohaterów publikacji "Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełno­sprawnością" wydanej w 2017 roku przez Stowarzyszenie INTEGRACJA. Autor książki "Siła w EB – Historia Człowieka ze Szkła". Za swoje zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: Wyróżnienie Wolontariusz miesiąca grudnia (2009), Nagrodę Św. Kamila ustanowioną przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej i Polskiej Prowincji Zakonu Posługujących Chorym (2012), Odznaczenie Kawalera Orderu Uśmiechu (2012), tytuł Lodołamacz Specjalny (2013), tytuł Człowiek bez barier (2018), tytuł Mr. DISABLED (2018)

 

    Małgorzata Płonka

Jestem mamą Grzegorza Płonki. Całe moje życie związane jest w taki czy inny sposób z osobami niepełnosprawnymi. Po skończeniu studiów (filologia polska na UW) podjęłam pracę w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach jako nauczyciel. Jednocześnie zaangażowałam się w ruch Wiara i Światło tworzący wspólnoty spotkań z osobami z upośledzeniem umysłowym, którego założycielem był Jean Vanier. W 1981 roku wyjechałam na pół roku do wspólnot L’Arche we Francji, gdzie zdobywałam doświadczenie w życiu i pracy z osobami niepełnosprawnymi. W 1989 roku zginęła w wypadku moja przyjaciółka Joanna, biologiczna mama Grzegorza. Od tego momentu towarzyszę Grzegorzowi jako jego druga mama. Wspólnie z mężem staramy się zapewnić mu możliwie najlepszą edukację wykorzystując mizerną ofertę systemu, uzupełnianą działaniami pozasystemowymi, bez których Grzegorz nie osiągnąłby tego, co teraz sobą reprezentuje.

 

    Grzegorz Płonka

Urodzony przedwcześnie, zdiagnozowany jako dziecko autystyczne, żył w swoim hermetycznym świecie nie potrafiąc nawiązać kontaktu z otoczeniem. Kiedy miał 14 lat okazało się, że przyczyną jego izolacji nie był autyzm tylko głęboki niedosłuch. Dostał aparaty słuchowe (później wszczepiono mu implant ślimakowy) i zaczął uczyć się mówić. Okazało się jednak, że pod problemami ze słuchem skrywał się wielki talent muzyczny. Nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzył, że  chłopak z głębokim niedosłuchem i opóźnieniem w rozwoju  nauczy się podstaw muzyki, nie wspominając już o innych umiejętnościach. Pomimo wielu przeszkód  Grzegorz osiągnął wysoki poziom gry, a o jego kompozycjach Krzesimir Dębski powiedział, że są „na poziomie niektórych moich studentów”. Grzegorz wygrał festiwal muzyczny „Ślimakowe Rytmy” oraz został „Człowiekiem bez barier 2016”. Tytuł ten co roku przyznaje się osobie, której sposób radzenia sobie z niepełnosprawnością, zdaniem Kapituły, jest wzorem postępowania dla innych.

 

Rejestracja

 

Jeśli pracujesz w ING Banku Śląskim, zarejestruj się TUTAJ

Jeśli nie pracujesz w ING Banku Śląskim, zarejestruj się TUTAJ

 

Patronem medialnym spotkania jest Magazyn Integracja