Pomarańczowa Siła

Wybiegane możliwości

 

Pomarańczowa Siła

 

Pomarańczowa Siła to program wsparcia pracowników ING dla dzieci, które chcą poznać nowe dyscypliny sportu i aktywnie spędzać czas. Drużyna ING co roku uczestniczy w „Biegnij Warszawo” − 10 kilometrowym biegu i 5 kilometrowym marszu, które przekładają się na sportową aktywizację dla dzieci w całej Polsce.

Pracownicy ING promują zdrowy i aktywny styl życia, a każdy uczestnik Pomarańczowej Drużyny zwiększa pulę środków, które Fundacja ING Dzieciom przeznacza na realizację programu.

O programie w 2020 r.

 

6 października 2019 r. na linii startu „Biegnij Warszawo” stawiło się 706 biegnących i 1500 maszerujących pracowników ING, bijąc tym samym rekord frekwencji. Dzięki tak licznemu zaangażowaniu Pomarańczowej Drużyny, ING Bank Śląski przekazał Fundacji ING Dzieciom 145.600 złotych, a fundacja przeznaczyła te środki na sprzęt sportowy dla dzieci, które biorą udział w programie „Pomarańczowa Siła”.

W 2020 roku odbywa się edycja specjalna programu Pomarańczowa Siła, w której skupiamy się na aktywizacji sportowej dzieci z niepełnosprawnościami. Chcemy, aby dzięki zajęciom sportowym dzieci dobrze się bawiły i odkrywały swoją wewnętrzną siłę.

Informacje o aktualnej edycji programu

 

Wcześniejsze edycje

 

W latach 2014-2018 organizacje społeczne - rekomendowane przez pracowników ING - mogły zgłaszać w konkursie projekty sportowe dla dzieci i młodzieży oraz projekty promujące zdrowy styl życia.

Wnioski w pierwszej kolejności oceniała komisja, składająca się z przedstawicieli ING Banku Śląskiego, wolontariuszy i biegaczy ING oraz Fundacji ING Dzieciom. Następnie wybrane projekty poddawane były pod głosowanie, w którym mógł wziąć udział każdy pracownik ING.

 

Wybiegane możliwości

 

 

 

 

O Pomarańczowej Sile w 2019 r.

 

W 2018 roku 708 biegaczy i 585 maszerujących pracowników ING siłą własnych mięśni zebrało rekordową kwotę 100 050 zł, które w wyniku głosowania trafiły w 2019 roku do 10 organizacji promujących aktywny i zdrowy styl życia wśród dzieci i młodzieży. Dzieci pływały, jeździły na nartach, na rowerach, grały w piłkę ręczną, tańczyły zumbę, ćwiczyły jogę i uprawiały wiele innych dyscyplin, a oprócz tego uczyły się zdrowego odżywiania.

Poniżej opis kilku zrealizowanych projektów.

 

Białe szaleństwo

Zaczęło się od niepewności. Wiosenna pogoda jaka panowała na stoku w Batorzu, stawiała pod znakiem zapytania realizację projektu „Białe szaleństwo - cała szkoła jeździ na nartach” Stowarzyszenia Miłośników Sportu w Stróży. Było wyjątkowo ciepło, ale dzięki przychylności właściciela stoku, udało się utrzymać narciarskie warunki i zorganizować szkółkę dla ponad 200 uczniów klas III-VIII ze szkoły w Stróży. Przez pięć dni dzieci nie tylko nauczyły się jazdy na nartach, ale poznały także „dekalog narciarski” i zintegrowały się, spędzając czas na rozmowach, wymianie wrażeń i doświadczeń, wspólnych ogniskach i rozgrzewając się gorącą herbatą w przerwach pomiędzy zjazdami.

 

Zakochani w rowerach

„Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz się poruszać naprzód” - te słowa Alberta Einsteina stały się mottem projektu „Rowelove. Pomarańczowa siła na dwóch kółkach”. Jego organizatorem jest Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury, a pomysł zrodził się z chęci zagospodarowania wolnego czasu dzieci i młodzieży w ciekawy sposób. Inicjatywa przerodziła się w akcję społeczną, która zaangażowała kilkaset osób. W ramach projektu zrealizowano kilka ciekawych wydarzeń: od warsztatów z historii kolarstwa, zasad bezpieczeństwa, podstaw mechaniki rowerowej począwszy, przez spotkania z pasjonatami i wspólne wycieczki, na przygotowywaniu zdrowych przekąsek skończywszy. Uczestnikom na długo w pamięci pozostaną spotkania z ludźmi, dla których rower stał się sposobem na życie. Mistrz Polski w akrobatyce rowerowej Piotr Bielak i Marek Konwa - Mistrz Polski MTB dali wszystkim ogromną dawką pozytywnej energii i inspiracji. Łącznie z zajęć skorzystało ponad 430 osób. Zdecydowana większość to dzieci w wieku 5-16 lat (380 osób), ale też osoby dorosłe - głównie rodzice, którzy współuczestniczyli i pomagali przy niektórych inicjatywach.

 

"Turbo Dzieciaki"

Świetną okazją do integracji wokół sportu był także projekt „Turbo Dzieciaki” organizowany przez Miejski Klub Sportowy w Imielinie. Klub zapewnił dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową zajęcia sportowe. Przedsięwzięcie o tyle ważne, że w najbliższej okolicy Imielina brakowało zajęć o podobnym charakterze. A wyjątkowości tej inicjatywie dodała dyscyplina jaką był parabadminton. Od 1 marca do 31 sierpnia odbywały się cykliczne, cotygodniowe spotkania treningowe prowadzone przez profesjonalnych trenerów. Wzięło w nich udział 10 osób w wieku 9-18 lat. Treningi jednak to nie wszystko - zarówno dzieci, jak i ich rodzice mogli wziąć udział w konsultacjach sportowych i merytorycznych dotyczących wpływu aktywności ruchowej na zdrowie. Z przekazanych przez Fundację ING Dzieciom środków Klub kupił także specjalny wózek, umożliwiający bezpieczne i profesjonalne uprawianie parabadmintona.

 

To oczywiście jedynie kilka wybranych projektów. Dzięki zaangażowaniu pracowników ING podczas Biegnij Warszawo i Maszeruję Kibicuję 2018, Pomarańczowa Siła dotarła do dzieci i młodzieży z 10 miejscowości w całej Polsce. 
 

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na:

O Pomarańczowej Sile w 2019 roku - szczegóły

O Pomarańczowej Sile w 2018 roku - szczegóły