Wybiegane możliwości

2 października 2018

Biegnij Warszawo to impreza, w której, już tradycyjnie, startuje Drużyna ING. W 2017 r. tworzyło ją 803 biegaczy i 266 maszerujących. Z dystansem 10 km zmierzyli się doświadczeni biegacze i amatorzy. Za udział pracowników w Biegnij Warszawo bank przekazał nam łącznie 93 600 zł. Na co przeznaczyliśmy „wybiegane pieniądze”?

Każdy zawodnik miał różne oczekiwania – jedni chcieli pobić swój rekord życiowy, innych cieszył sam fakt, że mogli się trochę poruszać i spędzić czas z kolegami z pracy w niecodziennych okolicznościach. Łączy ich jednak jedno – wszyscy wsparli Fundację ING Dzieciom! 

Zebraną kwotę, w ramach konkursu „Pomarańczowa Siła”, Fundacja ING Dzieciom przekazała w 2018 roku dziewięciu organizacjom społecznym na projekty sportowe. Swoje pomysły organizacje zgłosiły za rekomendacją pracowników banku. Pierwszej selekcji dokonała kapituła konkursu, a w drugiej turze na projekty głosowaliśmy online. W sumie w głosowaniu udział wzięło 1137 pracowników. Dzieci objęte „Pomarańczową Siłą” trenowały od Tarnowskich Gór aż po Kołobrzeg.

Pływać każdy może
Prawdziwą „szkołę pływania” przeszło 15 uczniów z niepełnosprawnościami intelektualnymi ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomocna Dłoń” w Tarnowskich Górach. Od kwietnia do czerwca uczestniczyli w 28-godzinnym kursie pływania w oparciu o metodę Halliwick. W tej metodzie najważniejsze jest osiągnięcie dobrego samopoczucia w wodzie. Dopiero kiedy uczestnik zajęć poczuje się w basenie w pełni komfortowo, instruktor może przejść do nauki stylów pływackich. Już po trzecich zajęciach chłopiec, który przed rozpoczęciem kursu bał się wody, z radością wykonał skok do basenu. W drugim projekcie, w Sędziejowicach 30 dzieci nie tylko doskonaliło pływanie, ale także swoje nawyki żywieniowe. Na każdy z 10 wyjazdów na basen, wraz z rodzicami, przygotowywały zdrowe przekąski według zaleceń dietetyka. 


Dzieciństwo usłane owocami
O zdrowym jedzeniu był też projekt Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Uczniom i Szkole „Nasze Dzieci” w Mysłowicach. 150 uczniów przekonało się, że najpiękniejszym smakiem dzieciństwa jest smak słodkiego jabłka czy soczystej gruszki. Podczas trzech spotkań kulinarnych dzieci przygotowywały samodzielnie sałatki i zdrowe lunchboxy. Dowiedziały się, że nadmierne solenie potraw może prowadzić do otyłości oraz podnosi ciśnienie krwi, a pieprz, w zbyt dużych ilościach, źle wpływa na wątrobę.


Rosną mistrzowie
Fakt, że mistrzami karate shotokan mogą stać się także osoby z niepełnosprawnościami, udowodnił Uczniowski Klub Sportowy Ronin 1 w Sosnowcu. Młodzi ludzie, którzy poruszają się na wózkach, uczestniczyli w cyklu zajęć karate. Taka rehabilitacja pomogła też w integracji osób o różnym stopniu sprawności. Swoje umiejętności adepci karate zaprezentowali w maju na festynie z okazji otwarcia Kawiarenki Piękne Spotkania.
Krzyżówki na rolkach
Młodzi rolkarze na pięć miesięcy opanowali ulice wsi Krzyżówki w województwie śląskim. 22 uczniów przeszło profesjonalny trening rolkarski. Dzieci ćwiczyły dwa razy w tygodniu. Wiele z nich nie poprzestało na nauce jazdy. Kiedy już do perfekcji opanowały technikę jazdy, zaczęły skakać na rolkach!

 

 8. Gorzowska Drużyna Harcerska "Tropiciele Lasu"


Rowerem przez Pomorze
Gorzowscy harcerze z niepełnosprawnościami intelektualnymi wybrali się na rajd rowerowy pełen przygód. Musieli poradzić sobie z remontem ścieżki rowerowej w Rewalu i przenieść rowery na plażę. Kilkusetmetrowy dystans jazdy po piasku okazał się nie lada wyzwaniem. W Kołobrzegu harcerze podzielili się na trzy patrole i, w ramach gry miejskiej na rowerach, poszukiwali m.in. Pomnika Zaślubin Polski z Morzem oraz latarni morskiej. 22 rowerzystów pokonało trasę z Kamienia Pomorskiego do Kołobrzegu w 6 dni.

To tylko część z wielu ciekawych inicjatyw, które pojawiły się w  projektach wybranych przez pracowników banku. Pomarańczowa Siła dotarła do 560 dzieci, które nauczyły się zdrowo i ciekawie spędzać wolny czas, przełamały swoje lęki i spełniły niejedno swoje marzenie. Start Drużyny ING w Biegnij Warszawo 2018 da podobną możliwość kolejnym dzieciom!