Zapraszamy kosmitę na półkę

23 października 2019

To projekt, który wolontariusze ING przeprowadzili z uczniami Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 im. Gustawa Morcinka w Świętochłowicach.

W zajęciach wykorzystywana była wydana przez Fundację ING Dzieciom książka „Kosmita”, której bezpośrednimi odbiorcami są rodziny dzieci autystycznych. Historia bohaterów ma pomóc w zaakceptowaniu trudnych okoliczności i poszukiwaniu wsparcia w specjalistycznej terapii oraz pokazać, jak tolerancyjne podejście może wzbogacić nasze spojrzenie na świat.

 

 

W ramach przeprowadzonych zajęć, dzieci brały udział m.in. w zabawie: „Lubię, nie lubię”. Odpowiedzi na wylosowane pytania umieszczały na specjalnej planszy, a ich różnorodność miała pokazać, że każdy z nas lubi co innego, na co innego zwraca uwagę, przez co jesteśmy wyjątkowi i niepowtarzalni. W innych zajęciach dzieci zostały podzielone na dwie grupy: grupę ziemian i grupę kosmitów, a każda z nich miała za zadanie stworzenie wolontariusza. Dzieci opowiadały o swoich pracach, o tym co je różni, ale przede wszystkim o tym co łączy. Okazało się także, że dzieci mają świadomość otaczającego je środowiska i faktu, że wśród nich osoby, które potrzebują dodatkowego wsparcia. Kiedy wolontariusze poprosili jedną z dziewczynek o napisanie czegoś, jej kolega stwierdził, że ona sama tego nie zrobi, ale on jej pomoże.

 

 

W projekt zaangażowali się także nauczyciele przeprowadzając w jednej z klas „Lekcję akceptacji”, przygotowaną na podstawie książki „Kosmita”.

Dzięki wsparciu Fundacji ING Dzieciom zakupiono gry planszowe oraz materiały plastyczne, które pomogły w przeprowadzeniu projektu.