Eko-przedszkolaki

16 maja 2019

Ten projekt to było prawdziwe święto ekologii w Przedszkolu Miejskim nr 1 w Chorzowie!

 

Wolontariusze ING z Chorzowa wzięli sobie do serca przysłowie „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” i postanowili zadbać o edukację ekologiczną najmłodszego pokolenia. Celem było uzmysłowienie dzieciom, że wiele przedmiotów które zazwyczaj wyrzucamy, nadaje się do ponownego użycia. Wystarczy kilka drobnych przeróbek i okazuje się, że zyskują one nowe życie.

 

 

„Eko-przedszkolaki z naszej przedszkolnej paki” to projekt, który został zrealizowany w trakcie trzech spotkań. Na pierwszym dzieci wraz z wolontariuszami tworzyli instrumenty muzyczne wykonane w całości z surowców wtórnych. Te warsztaty były pierwszym krokiem na drodze do pokazania dzieciom, jak dobrze się bawiąc można dbać o środowisko.

 

Kolejne spotkanie były niezwykle pracowite, ale też dało wszystkim jego uczestnikom ogromną frajdę i satysfakcję. Powstały domki dla owadów, łąka kwiatowa, ścieżka sensoryczna, mini szklarnie dla roślin oraz warzywniak. Pomimo napiętego grafiku znalazł się też czas na zamontowanie tablic ekologicznych i ławostołów.

 

 

Ostatnie spotkanie było wielkim świętem na rzecz ekologii! Na stworzonych pierwszego dnia instrumentach dzieci wykonały przedstawienie muzyczne, po którym odbył się pokaz mody – oczywiście wykorzystano w nim stroje, które powstały z surowców wtórnych. Powstał też eko-zamek, a wszystkiemu towarzyszyły gry i zabawy promujące ekologię.

Oby więcej takich inicjatyw! Niech rośnie nasza świadomość ekologiczna i kreatywność w zakresie ponownego wykorzystania teoretycznie niepotrzebnych rzeczy. To przysłuży się nam wszystkim, a w szczególności pokoleniu maluchów, które wzięły udział w tym projekcie.