"Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli”

23 kwietnia 2021

Wczoraj świętowaliśmy Dzień Ziemi, a dzisiaj - 23. kwietnia Dzień Książki. To nagromadzenie wyjątkowych okazji chcemy uczcić ogłoszeniem premiery „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli” autorstwa Justyny Bednarek z ilustracjami Joanny Czaplewskiej.

Dzień Ziemi to symbol wysokiej świadomości ekologicznej i działań podejmowanych dla ochrony środowiska naturalnego oraz poszanowania praw zwierząt. Dlatego wybraliśmy właśnie ten dzień na premierę naszej nowej książki pt. „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli”.

Justyna Bednarek, chętnie czytana autorka książek dla dzieci, powraca z historią, która daje jasny przekaz - dzisiaj ekologiem musi być każdy z nas. Ludzkość stanęła przed najważniejszym z wyzwań, a zmiana musi nastąpić na skalę całego świata. Wszystko co musimy wiedzieć, opowiedzą nam Matylda i jej brat bliźniak Marcel, uczniowie wiejskiej szkoły w Pietruszkowej Woli. Książka powstała we współpracy ING Banku Śląskiego i Fundacji ING Dzieciom. To kolejny raz, kiedy w swoich publikacjach poruszamy temat najwyższej wagi. Tym razem rzucamy światło na najważniejsze bolączki i wyzwania XXI wieku. Są nimi skażenie powietrza smogiem, wszędobylski plastik, ocieplenie klimatu, konsumpcjonizm i złe traktowanie zwierząt. Ekoopowieści pokazują także dobre praktyki promowane przez aktywistów i zwykłych ludzi. Z kart książki dowiemy się, jak dać drugie życie rzeczom, o wielkiej mocy pomagania i współdzielenia dóbr i o tym, że najlepszych prezentów nie kupi się w sklepie. W „niezbędniku ekologa”, ilustrowanego samouczka kończącego każdy rozdział, wypisane są adresy stron internetowych organizacji pomagającym zwierzętom, a także wyjaśnienia oznakowań na metkach ubrań czy opakowaniach żarówek. Są tam również pomysły na własnoręcznie wykonane prezenty i inne rady dla zaangażowanych czytelników. Ekoopowieściom towarzyszą scenariusze zajęć, w których znajdziemy pomysły na aktywności edukacyjne i zabawy. 

Książka „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli” porusza najpilniejsze kwestie dbałości o środowisko i nie boi się tematów trudnych. Co ważne, nie zostawia czytelnika przygniecionego problemami planety jak górą śmieci, lecz pokazuje rozwiązania, które każdy może wprowadzić w czyn już dziś. Nasza publikacja to zachęta do podjęcia własnych działań. Dzień Ziemi może trwać cały rok, jeśli wpłyniemy na zmianę naszych nawyków. Razem mamy siłę uratować świat. 


Ekoopowieści można przeczytać online TU. Szkoły, biblioteki i organizacje społeczne mogą zamawiać bezpłatne papierowe egzemplarze: formularz zamówienia.