Działamy wszędzie tam, gdzie widzimy potrzeby dzieci... Podsumowanie działań Fundacji ING Dzieciom w 2021 roku

1 lutego 2022

W 2021 roku nasza Fundacja ING Dzieciom realizowała swoją misję wyrównywania szans najmłodszych oraz upowszechniania edukacji ekologicznej i finansowej.

Fundacja działa wszędzie tam, gdzie widzi potrzeby dzieci. Głos fundacji słychać w publikacjach, które wydajemy i przekazujemy szkołom, bibliotekom i organizacjom. W 2021 wydaliśmy dwie książki „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli" i  "Turnusy Uśmiechu, czyli jak z sukcesem wymyślić, przygotować i zorganizować rozwijające wyjazdy dla dzieci", które zostały bardzo ciepło przyjęte przez szkolne społeczności, do których są adresowane. W ubiegłym roku postawiliśmy także na rozwój wolontariatu dodając kolejny program wolontariacki „Moje środowisko". Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pracę na rzecz dzieci! - Joanna Dymna – Oszek, Prezes Zarządu Fundacji ING Dzieciom, Dyrektor Biura Zarządu ING Banku Śląskiego.

Rok 2021 to szczególny rok ze względu na nasz jubileusz. Z okazji 30-lecia fundacja oddała logo w ręce dzieci, aby stało się wyrazem idei zawartej w nazwie i realizowanej w działaniach fundacji. Młodzi ludzie, którzy byli na Turnusie Uśmiechu lub z którymi współpracują lokalni wolontariusze ING, mogli za pomocą kilku ruchów pędzla zaproponować znak dla fundacji. Nowa koncepcja logo została stworzona z projektantem Jakubem de Barbaro, który wraz z dziećmi z trzech domów dziecka w Golance Dolnej, Wojsławicach i Wrocławiu, przeprowadził warsztaty, na których wychowankowie malowali to, z czym im się kojarzy Fundacja ING Dzieciom.

Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy również album ze zdjęciami, w którym dzielimy się naszą radością wspólnej pracy na rzecz dzieci. W albumie znajdują się zdjęcia pokazujące najważniejsze działania fundacji i informacje, które pozwalają zobaczyć zasięg naszych inicjatyw i programów.

W 2021 roku nasza książka, wydana wspólnie z ING Bankiem Śląskim „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli" trafiła do wszystkich pracowników banku wraz z kartką świąteczną. Zarówno kartkę, jak i ilustracje do książki stworzyła artystka i ilustratorka Joanna Czaplewska.

Pomarańczowa Siła

To program realizowany przez fundację ze środków wybieganych przez pracowników ING w biegu masowym Biegnij Warszawo. W 2021 roku pracownicy ING wybiegali 63.900 złotych, które zostaną przeznaczone w kolejnym roku na zajęcia sportowe dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Wiosną 2021 roku fundacja zorganizowała pięć imprez sportowych z udziałem paraolimpijczyków Alicji Jeromin i Marcina Ryszki oraz attaché prasowym polskich paraolimpijczyków Michałem Polem. Była to kontynuacja Pomarańczowej Siły – edycji olimpijskiej, w której wzięło udział 225 uczniów z 22 placówek, którym fundacja przekazała 2.691 elementów sprzętu sportowego.

Wolontariat ING

Rok 2021 to wyłącznie – e-wolontariat. Cały rok wolontariusze ING działali w przestrzeni wirtualnej. W ten sposób zrealizowali 65 Dobrych Pomysłów. Poza zaangażowaniem w Dobry Pomysł, e-wolontariusze ING przeprowadzili kilkadziesiąt spotkań z dziećmi i młodzieżą w całej Polsce. Opowiadali o swoich pasjach i podróżach, prowadzali zajęcia z edukacji finansowej, bezpieczeństwa w sieci i edukacji ekologicznej. Było również wspólne gotowanie, granie na instrumentach czy wykonywanie prac plastycznych. E-wolontariusze ING regularnie przez okres roku szkolnego wspierali podopiecznych z katowickich domów dziecka oraz dzieci cudzoziemskie, objęte wsparciem przez Polskie Forum Migracyjne. Celem tych spotkań była przede wszystkim wspólna nauka, ale także rozmowa tak ważna w czasie izolacji spowodowanej pandemią.

E-wolontariat ING to bardzo szeroki wachlarz działań. Poza spotkaniami online, wolontariusze przygotowywali nagrania audio/wideo, prezentacje multimedialne, instrukcje, krzyżówki i rebusy, organizowali wirtualne spacery, a także pisali tradycyjne papierowe listy. Jednocześnie, dzieci pod opieką nauczycieli i wychowawców brały udział w zawodach sportowych, gotowały czy też tworzyły ogrody.

 

 

Fundacja ING Dzieciom wspiera merytorycznie wolontariuszy, przygotowując ich do pracy z dziećmi i młodzieżą - głównymi grupami odbiorców naszych działań. W 2021 roku zrealizowaliśmy 12 szkoleń, w których udział wzięło 320 pracowników ING. Szkolenia dotyczyły tego, jak minimalizować ślad środowiskowy w projektach wolontariackich, jak rozmawiać z dziećmi o finansach, czy też jak poprowadzić dobre spotkanie online. Szkolenia organizujemy także przed ogłoszeniem oraz po rozstrzygnięciu konkursu Dobry Pomysł, by wszystkich chętnych lepiej przygotować do złożenia wniosku/realizacji projektu.

Ekologia

23 kwietnia premierę miała książka „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli" Justyny Bednarek, wydana wspólnie przez Fundację ING Dzieciom oraz ING Bank Śląski.

W dziewięciu rozdziałach książki poznajemy główne bolączki współczesności. Są nimi skażenie powietrza smogiem, wszędobylski plastik, ocieplenie klimatu, konsumpcjonizm i złe traktowanie zwierząt. Czytelnicy poznają też dobre praktyki promowane przez ekologów i aktywistów: jak dać drugie życie rzeczom, jaką moc ma pomaganie i współdzielenie dóbr oraz o tym, że najlepszych prezentów nie kupi się w sklepie.

Od dnia premiery ponad 1400 egzemplarzy książki trafiło do szkół i bibliotek, gdzie stało się podstawą ekologicznych programów edukacyjnych. Fundacja wysyła je nieodpłatnie – wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie www. Tam też dostępne są scenariusze zajęć.

W listopadzie uczestniczyliśmy w Śląskich Targach Książki w Katowicach, gdzie na naszym stoisku przekazaliśmy 1200 książek Ekoopowieści, Lucjan, Kosmita i przeprowadziliśmy wiele rozmów z czytelnikami i wszystkimi, którzy byli zainteresowani działaniami fundacji. 14 listopada naszym gościem była Justyna Bednarek, autorka „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli". Czytelnicy mogli zdobyć autograf pisarki i wysłuchać rozmowy na temat książki na jednej z targowych scen. 

 

W 2021 roku utworzyliśmy nowy program dla wolontariuszy „Moje środowisko", w którym pracownicy ING mogą zdobyć grant na działania ekologiczne z wybranym przez siebie partnerem społecznym. Jeszcze do końca lutego mogą złożyć wniosek na zasianie łąki kwietnej dla dzikich zapylaczy, stworzenie muralu oczyszczającego powietrze lub ogród sensoryczny.

Festiwal Organizacji Pozarządowych

11. września na katowickim Rynku odbył się Festiwal Organizacji Pozarządowych. Nie mogło na nim zabraknąć Fundacji ING Dzieciom. Poprosiliśmy, żeby odwiedzający nas katowiczanie narysowali z czym kojarzy im się Fundacja ING Dzieciom. Tak powstała piękna jubileuszowa opowieść o 30 latach działań fundacji. Udało nam się wciągnąć we wspólną zabawę wszystkich. Tych najmłodszych, a także seniorów. Dla naszych gości przygotowaliśmy pomarańczowe niespodzianki, nasze książki, maskotki oraz ekotorby z bannerów. Oprócz tego na naszym stoisku można było posłuchać książki „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli" i przybić piątkę z lwem.

Szkolenia dla nauczycieli w ośrodku fundacji w Wiśle

Fundacja ING Dzieciom razem z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży zorganizowały kilkudniowe szkolenia dla nauczycieli z całej Polski. Celem szkoleń było wsparcie kadry przed powrotem do nauczania i wyposażenie nauczycieli w narzędzia, które pomogą uczniom poradzić sobie z psychicznymi skutkami pandemii i związanej z nią izolacji.

Każdego dnia nauczyciele brali udział w kilkugodzinnych sesjach warsztatowych ucząc się posługiwać narzędziem „Life Skills – Powrót do szkoły". To metoda budowania kompetencji społecznych wzmacniająca umiejętność pracy zespołowej, nazywania swoich mocnych stron, rozwiązywania problemów, stawiania sobie celów i radzenia sobie z konfliktami. Po warsztatach nauczyciele mieli czas na wędrówkę szlakami Beskidu Śląskiego. Zdobyte umiejętności i dobrą energię Wisły przekażą innym nauczycielom i swoim uczniom w nowym roku szkolnym.

Turnusy Uśmiechu

Turnusy Uśmiechu to program, który Fundacja ING Dzieciom realizuje od 2005 roku. Do końca 2021 roku na 270 turnusach w Beskidzie Śląskim objęliśmy wsparciem 12.500 dzieci z całej Polski. Widząc pozytywny wpływ wyjazdów do ośrodka Fundacji w Wiśle postanowiliśmy zbadać i opisać metodycznie fenomen Turnusów Uśmiechu. Tak powstał podręcznik „Turnusy Uśmiechu, czyli jak z sukcesem wymyślić, przygotować i zorganizować wyjazdy dla dzieci".

Ten podręcznik pomoże stworzyć wyjątkowy wyjazd szkolny, terapeutyczny, zimowisko czy kolonię. Mieści się w nim 16 lat doświadczeń ze spotkań z dziećmi i ich opiekunami.

W 2021 roku zrealizowaliśmy 12 turnusów. Gościły u nas Fundacja "Pomóż Im" na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci z Białegostoku, Stowarzyszenie na rzecz pomocy dziecku i rodzinie ,,Dla Rodziny" z Częstochowy, Centrum Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych "Parkowa" Kraków, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 3 w Prudniku z Oddziałami Integracyjnymi "Nasza Trójka", Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Opiekuńczych z Nowego Targu, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 24 w Płocku, Zespół Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej, Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu. W wakacje gościliśmy także Młodzież z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Koszalinie.

W czasie pobytu dzieci odwiedziły Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle i wzięły udział w warsztatach o owadach zapylających. Uzdolniona młodzież pod okiem swoich opiekunów wykonała ule, które stanęły obok centrali ING w Katowicach. To część projektu banku na rzecz ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju oraz przykład, jak Fundacja ING Dzieciom łączy to co najważniejsze - ekologię i współpracę dzieci i dorosłych dla lepszej przyszłości naszej planety.

To był ważny, jubileuszowy rok dla naszej fundacji. Wspólnie z wolontariuszami i darczyńcami, a także organizacjami i instytucjami, które były beneficjentami naszych programów, udało się zdziałać wiele dobrego dla dzieci.

Dziękujemy wszystkim za serce i zaangażowanie!