"Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli"

O książce

 

„Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli” to książka napisana przez Justynę Bednarek, jedną z najchętniej czytanych pisarek dla dzieci, zdobywczynię wielu prestiżowych nagród literackich, której książki można znaleźć w kanonie lektur szkolnych. Autorką ilustracji jest Joanna Czaplewska współpracująca z wieloma instytucjami kultury, wyróżniona w konkursie Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY. 

W XXI wieku potrzeby środowiska naturalnego wychodzą na pierwszy plan, dlatego tak ważna jest skuteczna edukacja ekologiczna dzieci. Świat, który starsze pokolenia oddają w ich ręce, doznał wielu szkód spowodowanych niewłaściwym gospodarowaniem zasobami planety. Dla wszystkich, którzy przytomnie patrzą w przyszłość jest jasne, że ludzie muszą zmienić swoje nawyki i nauczyć się żyć w poszanowaniu natury. Jak być przyjacielem Ziemi, dowiadujemy się z ilustrowanego samouczka, czyli zbioru najważniejszych ekopojęć, kończącego każdy rozdział. W „niezbędniku ekologa” wypisane są adresy stron internetowych polskich organizacji pomagającym zwierzętom, a także wyjaśnienia oznakowań na metkach ubrań czy opakowaniach żarówek. Są tam również pomysły na własnoręcznie wykonane prezenty i inne rady, które dziecięce ekoumiejętności wzniosą na poziom mistrzowski. Każdy może zostać aktywistą walczącym o ochronę środowiska naturalnego i poszanowanie praw zwierząt. Wszystkie działania są ważne, nawet te, które pozornie wydają się nie mieć wielkiego wpływu. Bardzo wiele zależy od tego, czy zmienimy schematy naszych działań, wyuczymy się dobrych nawyków i skutecznie zachęcimy do tego innych - jak największą grupę osób. „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli” pokazują dobre praktyki promowane przez ekologów i aktywistów: jak dać drugie życie rzeczom, jaką moc ma pomaganie i współdzielenie dóbr oraz że najlepszych prezentów nie kupi się w sklepie. Uczą też reagować na krzywdę zwierząt i trucie środowiska naturalnego. Każdego dnia organizacje ekologiczne podejmują działania na rzecz planety. Niektóre z nich zasięgiem obejmują niemal cały świat i zrzeszają setki zaangażowanych osób. Inne pomagają lokalnie, walcząc o to co im bliskie. Znany od dziecka las, który przeznaczono do wycinki, czy godne życie zwierząt z pobliskiego gospodarstwa. Przyłączając się do ich działań lub tworząc własne, ratujemy świat dla siebie i kolejnych pokoleń.

 

Ekoopowieści zostały wydane nakładem połączonych sił Fundacji ING Dzieciom oraz ING Banku Śląskiego.

Do ich druku użyliśmy ekologicznego papieru i nietoksycznych farb drukarskich. Książka jest dostępna do czytania w wygodnym i przyjaznym środowisku formacie elektronicznym ISSUU. Aby zacząć czytać online należy kliknąć TUTAJ
Książkę można pobrać na swoje urządzenie i czytać w trybie offline PDF
Publikacji towarzyszą scenariusze zajęć.

Papierowe egzemplarze książki przekazujemy bezpłatnie szkołom, bibliotekom, organizacjom społecznym, do wyczerpania nakładu. Aby otrzymać książkę i scenariusze, prosimy wypełnić formularz.

Bezpłatne scenariusze zajęć DO POBRANIA TUTAJ 

Książka do bezpłatnego czytania na komputerze lub telefonie TUTAJ

Audiobook "Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli".