Pomagamy dzieciom być o krok do przodu! Podsumowanie działań Fundacji ING Dzieciom w 2022 roku

3 lutego 2023

W 2022 roku realizowaliśmy swoją misję w trzech obszarach: wspieranie rozwoju, dbanie o zdrowie oraz wyrównywanie szans.

Obszary w których działamy to szereg programów, zarówno autorskich (np. Biblioterapia, Pomarańczowa Siła, Dobry Pomysł, Moje środowisko), jak i prowadzonych w partnerstwie z organizacjami lokalnymi i ogólnopolskimi (np. Zwolnieni z Teorii). Stale rozwijamy program Wolontariatu ING, angażując pracowników ING w różne projekty ekologiczne i edukacyjne na rzecz lokalnych społeczności w całej Polsce. Wspieramy aktywność fizyczną dzieci z niepełnosprawnościami, a od lutego 2022 roku niesiemy pomoc dzieciom pokrzywdzonym w wyniku wojny w Ukrainie. Dziękujemy wszystkim, szczególnie wolontariuszom ING, za zaangażowanie w nasze programy i pracę na rzecz najbardziej potrzebujących dzieci! - Joanna Dymna-Oszek, Prezes Zarządu Fundacji ING Dzieciom.

 

Solidarni z Ukrainą

Wspólnie z ING Bankiem Śląskim uruchomiliśmy w lutym zbiórkę #Pomoc Ukrainie, w której zebraliśmy 5.381.480,29 zł. W wyniku podwojenia wpłat przez Bank, łączna kwota zbiórki wyniosła 10.766.897,30 zł. Zebrane pieniądze trafiły do organizacji, które pomagają uchodźcom, a szczególnie dzieciom. 

Na początku marca 2022 przyjęliśmy do ośrodka w Wiśle grupę 22 dzieci z domu dziecka w Zaporożu. Zorganizowaliśmy wśród pracowników ING 2 zbiórki rzeczowe dla dzieci, głównie odzieży, środków higienicznych i artykułów szkolnych. Zapewniliśmy dzieciom edukację szkolną i przedszkolną, wsparcie psychologa i tłumacza, pomoc prawną, medyczną oraz wsparcie wolontariuszy ING. Dzieci były m.in. na letniej kolonii w Międzyzdrojach, w Kopalni Królowa Luiza w Zabrzu, wzięły udział w wielu spotkaniach, warsztatach ze sztucznej inteligencji, zajęciach sportowych, piknikach. Odwiedziły Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle, wzięły udział w warsztatach biblioterapeutycznych z pracownikiem Konsulatu Honorowego Ukrainy w Katowicach. Dzieci cały czas pozostają pod opieką naszej Fundacji.

Dodatkowo, aby wesprzeć dzieci uchodźcze z Ukrainy, przygotowaliśmy ukraińskie wydanie książki „Lucjan Lew, jakiego nie było”. Książkę przekazaliśmy organizacjom wspierającym dzieci m.in. Fundacji Ocalenie, Centrum Nauki Kopernik, Fundacji Zustricz, Fundacji Happy Kids, Fundacji Ukraina oraz Fundacji Powszechnego Czytania. Ponad 2.600 egzemplarzy trafiło do bibliotek, szpitali i ośrodków pomocy społecznej w całej Polsce, a także do dzieci, które wzięły udział w warsztatach organizowanych przez obdarowane organizacje.
 


Akcje wokół książki „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli”

W minionym roku kontynuowaliśmy przekazywanie książki „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli” (autorstwa Justyny Bednarek, z ilustracjami Joanny Czaplewskiej) do bibliotek publicznych i szkół podstawowych w Polsce. Udało się wysłać prawie 7.500 egzemplarzy. Dystrybucję będziemy nadal kontynuować w 2023 roku. Książkę wydaliśmy również w formie audiobooka. Jest dostępna na naszej stronie www oraz w aplikacji Spotify – na kanale ING Bank Śląski Podcasty.

Promowaliśmy czytelnictwo i książkę podczas kilku wydarzeń. Dołączyliśmy do Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa w Krakowie, w trakcie którego odbyły się ekowarsztaty na temat robienia papieru - wzięło w nich udział ponad 80 dzieci z krakowskich szkół podstawowych. Zorganizowaliśmy także warsztaty rodzinne, gdzie dzieci uczyły się metod domowego upcyclingu papieru razem ze swoimi rodzicami i opiekunami. Warsztaty odbyły się w krakowskim Studio Litograf. 

Z okazji Światowego Forum Miejskiego ONZ powstało wyjątkowe miejsce - Kato Urban Corner, gdzie od czerwca do października animatorzy tłumaczyli i pokazywali zwiedzającym idee 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju. Zrealizowano kilka spotkań autorskich z pisarzami opisującymi kryzys klimatyczny, m.in. z Justyną Bednarek, autorką naszej ekoksiążki. Na młodszych i starszych zwiedzających czekała ekobiblioteczka pod patronatem naszej Fundacji. Wsparliśmy dodatkowo akcję „Nie używasz? Wymień się!”, w ramach której w 10 przedszkolach na terenie Katowic stanęły regały-wymienialniki zbudowane przez dzieci na warsztatach w Kato Urban Corner.
 


Byliśmy partnerem Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki w Katowicach. Pierwszego dnia festiwalu odbyła się konferencja z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które wnoszą istotny wkład w rozwój edukacji klimatycznej. Naszą Fundację reprezentowała prezes zarządu Joanna Dymna-Oszek. W wydarzeniu wzięło udział ponad 70 edukatorów ze Śląska. Przez trzy dni dzieci wraz z opiekunami uczestniczyły w licznych atrakcjach, warsztatach i spotkaniach z autorami, m.in. w grze terenowej poprowadzonej przez Justynę Bednarek i plenerze artystycznym z Joanną Czaplewską.


Wolontariat pracowniczy

Do końca marca 2022 roku, w trosce o zdrowie zarówno dzieci jak i wolontariuszy ING, wszystkie projekty realizowaliśmy w formule e-wolontariatu. Od kwietnia wznowiliśmy możliwość bezpośrednich spotkań wolontariuszy z najmłodszymi. Mimo to, e-wolontariat to forma zaangażowania, która nadal cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych pracowników.

W konkursie wolontariackim „Dobry Pomysł”, który organizujemy od 2006 roku – w ubiegłym roku 143 wolontariuszy ING zrealizowało 28 projektów. Wzięło w nich udział 1.015 dzieci. Wśród działań znalazły się projekty sportowe, artystyczne, remontowo-budowalne czy też edukacyjne. Niemal połowa z nich zawierała w sobie elementy edukacji finansowej. W 2022 roku ogłosiliśmy i rozstrzygnęliśmy kolejną edycję konkursu „Dobry Pomysł”. Dofinansowanie otrzymały 32 projekty.  Dodatkowo, Zarząd Fundacji podjął decyzję, aby  projektom, które nie wygrały w konkursie, udzielić wsparcia finansowego, które wolontariusze przeznaczą na realizację spotkań z najmłodszymi.

Rozstrzygnęliśmy również pierwszą edycję - utworzonego wspólnie z Bankiem programu -  „Moje środowisko", w którym nasi wolontariusze mogli zdobyć grant na działania ekologiczne z wybranym przez siebie partnerem społecznym. Środki finansowe oraz wsparcie merytoryczne otrzymały 33 projekty, które realizowane były w całej Polsce. Wolontariusze wspólnie ze swoimi beneficjentami angażowali najmłodszych w zagospodarowanie przestrzenne lub prowadzili zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej. W realizację projektów zaangażowało się 285 wolontariuszy, którzy ze swoimi działaniami dotarli do 4.784 dzieci. W grudniu 2022 roku ogłosiliśmy nabór wniosków do drugiej edycji programu „Moje środowisko”. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w pierwszym kwartale 2023 roku.
  


Poza konkursami „Dobry Pomysł” i „Moje środowisko”, wolontariusze ING angażowali się w wiele innych spotkań z dziećmi - w regularne e-korepetycje w katowickim domu dziecka, a także w jednorazowe spotkania, podczas których opowiadali przede wszystkim o swoich pasjach i podróżach. Kontynuowaliśmy współpracę z Fundacją Polskie Forum Migracyjne - wolontariusze wspierali dzieci cudzoziemskie i innych opiekunów w nauce języka polskiego, w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, poznaniu polskiej kultury.

Wolontariusze aktywnie włączyli się w organizację czasu wolnego dla naszych podopiecznych z Zaporoża. 50 osób odwiedziło dzieci w naszym ośrodku w Wiśle. Każda wizyta była wyjątkowym spotkaniem, pełnym atrakcji i aktywności sportowych.

Pracownicy ING zainteresowani kompetencjami przyszłości mieli możliwość zaangażowania się w Program „Przedszkola Jutra – Równe Szanse”. Otrzymali materiały, które pomogły im lepiej poznać metodę STEAM oraz scenariusze zajęć dla najmłodszych. Zrealizowali zajęcia dla 164 dzieci w 5 placówkach

Wolontariusze ING byli obecni na eventach Pomarańczowej Siły, które zrealizowaliśmy w 6 placówkach w Polsce. 39 osób pomagało w organizacji sportowych eventów, ale przede wszystkim towarzyszyło dzieciom i młodzieży w ich sportowych zmaganiach. W eventach Pomarańczowej Siły wzięło udział prawie 600 dzieci

Nasi wolontariusze zaangażowali się w cykl koncertów „Pianissimo” organizowanych przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Były to koncerty sensoryczne, którym przyświecała wyjątkowa idea - umożliwienie udziału w wydarzeniach muzycznych osobom z wysoką wrażliwością sensoryczną. Wolontariusze byli wsparciem dla słuchaczy, sami także mieli okazję wysłuchać koncertów oraz zajrzeć w zakamarki wyjątkowego budynku, jakim jest katowicki NOSPR. Koncerty „Pianissimo” wsparło 33 wolontariuszy, a wzięło w nich udział ponad 700 słuchaczy w różnym wieku. Nasi wolontariusze pomogli również w organizacji koncertu z okazji Dnia Dostępności.

Wolontariusze aktywnie wspierali nas w realizacji eventów i wydarzeń. Zaangażowali się w: Dzień Dziecka w centrali w Katowicach oraz Warszawie, Festiwal Ojce i Dziatki w Katowicach, Kato Urban Corner oraz Bombę Megabitową w Krakowie. Łącznie, dzięki 37 wolontariuszom, realizacja działań na rzecz najmłodszych była sprawniejsza. 
 

 

W ubiegłym roku zorganizowaliśmy 10 szkoleń dla wolontariuszy, w których udział wzięło 414 pracowników ING. Szkolenia dotyczyły edukacji finansowej, edukacji ekologicznej oraz skutecznego pisania projektów społecznych. Poza szkoleniami merytorycznymi, zorganizowaliśmy również spotkanie, w trakcie którego liderzy wolontariatu podzielili się swoimi doświadczeniami z działań wolontariackich. 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, obchodzonego 5 grudnia, pracownicy otrzymali życzenia od Joanny Erdman, Wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego – patronki programu Wolontariat ING. Doceniliśmy zaangażowanie wolontariuszy ING i przygotowaliśmy dla nich zaproszenia na świąteczne i noworoczne koncerty do Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.


Program „Przedszkola Jutra – Równe Szanse”

We współpracy ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog oraz firmą KidsView zrealizowaliśmy program praktycznej wiedzy na temat najlepszych technik edukacyjnych, opartych na kompetencjach przyszłości i zabawy nauką. Słowem kluczowym programu jest STEAM, czyli metoda edukacyjna angażująca dzieci i pozwalająca na ich wielokierunkowy rozwój. Ważnym elementem programu był wolontariat ING. Prawie 164 dzieci uczestniczyło w warsztatach prowadzonych przez wolontariuszy, którzy korzystali ze specjalnie opracowanych dla nich STEAMowych materiałów. W programie wzięło udział ponad 300 przedszkoli z całej Polski.


Biegnij Warszawo i Maszeruję Kibicuję 

W październiku 2022 roku Pomarańczowa Drużyna pobiegła i pomaszerowała ponownie dla naszej Fundacji. Tym samy wsparła realizację kolejnej edycji programu Pomarańczowa Siła w 2023 roku kwotą 104.600 zł

 

 

Pomarańczowa Siła

Program, który realizujemy dzięki środkom wybieganym i wymaszerowanym przez pracowników ING podczas Biegnij Warszawo oraz imprezie towarzyszącej Maszeruję - Kibicuję. W 2021 roku pracownicy ING wybiegali 63.900 zł, które w 2022 roku przeznaczyliśmy na zajęcia sportowe dla dzieci z niepełnosprawnościami. Tegoroczna edycja zgromadziła wokół wydarzeń sportowych prawie 600 dzieci z 6 placówek. Były to: Zespół Szkół Ogólnokształcących z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi nr 5 w Sosnowcu, Zespół Szkół Specjalnych w Bielsku Podlaskim, Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” (Klub Myszki Norki w Warszawie), Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Porażeniem Mózgowym ,,Bliżej nas” w Tychach, Zespół Szkół Specjalnych nr 14 im. Ambasadorów Praw Człowieka w Gorzowie Wielkopolskim oraz Fundacja Aktywnej Rehabilitacji – region śląski. Ambasadorką programu jest mistrzyni paraolimpijska w sprincie - Alicja Jeromin, która swoją postawą pokazuje, że sport nie wyklucza nikogo i jest dla wszystkich. 

 


Zbiórki onkologiczne na rzecz dzieci

Kontynuowaliśmy program zbiórek onkologicznych dla dzieci wśród pracowników ING. Uruchomiliśmy 15 zbiórek w 2022 roku.
 

Udział w konferencjach

Bierzemy udział w konferencjach i wydarzeniach zewnętrznych (zarówno Zarząd Fundacji ING Dzieciom – Joanna Dymna-Oszek, Joanna Ostenda, Aleksandra Gąsiorowska-Mahmoudi, a także eksperci – Justyna Pocztowska, Aldona Radomska-Paluchowska i Agnieszka Rdzawska-Szczerek), podczas których dzielimy się swoimi dobrymi praktykami i działaniami na rzecz dzieci. W maju byliśmy obecni na 9.Targach CSR w Warszawie, gdzie na wspólnym stoisku z ING Bankiem Śląskim i Fundacją Sztuki Polskiej ING podejmowaliśmy tematy dotyczące m.in. edukacji klimatycznej i finansowej oraz biblioterapii. Podczas targów ogłoszono Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Wyróżniono w nim 10 praktyk ING w tym naszą książkę „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli”. Ponadto wzięliśmy udział w Konferencji Miasto-Woda-Jakość Życia – Wrocław (panel „Edukacja ekologiczna – jak to robimy w ING”), Kongresie Open Eyes Economy Summit – Kraków (panel „Biznes dla edukacji, czy edukacja dla biznesu? (Nie)odkryty potencjał przeciwdziałający wykluczeniom społecznym”), Koalicji Liderzy Pro Bono – Warszawa (panel: Wolontariat pracowniczy – współpraca dla Ukrainy) oraz w Forum Fundacji Korporacyjnych (Forum Darczyńców) – Warszawa

 

Inne wewnętrzne inicjatywy angażujące pracowników ING

Pracownicy ING już po raz drugi wzięli udział w memoriale im. Krzysztofa Kruka oraz skorzystali z możliwości włączenia się w akcję charytatywną podczas inauguracji nowego Intranetu - ING Today. Środki pochodzące z tych akcji przekazano łódzkiej Fundacji GAJUSZ na program OKNO, który wspiera terapię dzieci po zakończeniu leczenia onkologicznego.

W ramach akcji Pomarańczowy Plecak pracownicy ING pomogli skompletować prawie 100 szkolnych wyprawek dla dzieci z Ukrainy, które od września poszły do polskich szkół. Dodatkowo uruchomiono zbiórkę, która pozwoliła na zakup dodatkowych przyborów szkolnych. Wszystkie wyprawki trafiły do organizacji i placówek wspierających dzieci uchodźcze z Ukrainy. Były to: Fundacja In Corpore w Katowicach, Stowarzyszenie Siemianowice dla Ukrainy oraz Związek Ukraińców w Polsce (Warszawa i oddziały). 
 

 

We wrześniu i październiku 2022 odbyła się w ING wewnętrzna Akcja-Licytacja (aukcja przedmiotów wystawionych przez pracowników ING) na rzecz ukraińskich dzieci. Środki przeznaczono na międzykulturowy program pod nazwą „Razem dla lepszej przyszłości” realizowany przez Centrum Nauki Kopernik. 

Końcem listopada Fundacja wspólnie z Bankiem zorganizowała wśród pracowników ING wewnętrzną akcję świąteczną - List do św. Mikołaja. Udało się spełnić marzenia 268 dzieci z 9 placówek w Polsce. Były to: dzieci z Domu Dziecka w Zaporożu (przebywające pod opieką Fundacji ING Dzieciom w Wiśle), dzieci z Ukrainy przebywające u rodzin pracowników ING, rodzina z Ukrainy w Oleśnicy, Ochronka Charytatywna w Piekarach Śląskich, Świetlica OAZA w Radzionkowie, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza nr 9 w Sosnowcu oraz trzy Rodzinne Domy Dziecka w Warszawie – Dom przy Koszykowej, Bajkowy Dworek i Radosny Dom. Dodatkowo pracownicy mogli wpłacać pieniądze na konto Fundacji. Środki te przeznaczono na wsparcie organizacji świąt dla dzieci z Fundacji Zdążyć z Pomocą „Klub Myszki Norki” w Warszawie oraz ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „PRZYSTAŃ” w Świętochłowicach.
 

Przyjaciel Niewidomych

W grudniu 2022 Fundacja otrzymała Odznakę Polskiego Związku Niewidomych przyznaną przez Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej. W imieniu Fundacji wyróżnienie odebrała Aleksandra Gąsiorowska-Mahmoudi, członek zarządu Fundacji ING Dzieciom.

 

Dziękujemy wszystkim za okazane serce i zaangażowanie!