Znamy 22 finalistów!

Znamy 22 finalistów!

Znamy 22 finalistów olimpijskiej edycji Pomarańczowej Siły 2019/2020! Dziękujemy za wszystkie fantastyczne zgłaszania oraz za ogromne zaangażowanie. Cieszymy się, że teraz wspólnie zaczynamy etap sportowy, w którym przez 5 miesięcy będziemy razem z ambasadorami bawić się sportem - gratulujemy! Zobacz więcej

Zabawa bez barier

Zabawa bez barier. Sportowcy zapraszają dzieci z niepełnosprawnościami do wspólnych treningów

Włącz się do sportowej zabawy! Najpierw ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych, klubów i organizacji, pracujących z dziećmi z niepełnosprawnościami, a potem treningi pod okiem ambasadorów – sprinterki Alicji Jeromin, dziennikarza Michała Pola i pływaka Marcina Ryszki. Ruszyła specjalna, olimpijska edycja programu „Pomarańczowa Siła” Fundacji ING Dzieciom. Zobacz więcej

Niepelnosprawność u najmłodszych

Niepełnosprawność u najmłodszych a uprawianie sportu

Czy dzieci z niepełnosprawnościami w Polsce mają możliwość i uprawiają sport w Polsce? Na jakie bariery się napotykają oraz czy obecna oferta programów doszkalających dla nauczycieli jest wystarczająca w tym zakresie? Tego dowiemy się z raportu na temat aktywności sportowej dzieci z niepełnosprawnościami w Polsce, który został przygotowany na zlecenie Fundacji ING Dzieciom. Zobacz więcej

Michał Pol

Michał Pol. Attaché prasowy z przypadku, przyjaciel paraolimpijczyków z wyboru

O tym, z czego jest dumny, co ceni w sporcie i dlaczego angażuje się w ruch paraolimpijski mówi Michał Pol, czołowy polski dziennikarz sportowy, który wspólnie z Alicją Jeromin i Marcinem Ryszką został ambasadorem programu „Pomarańczowa Siła”, promującego sport wśród dzieci z niepełnosprawnościami. Zobacz więcej

Zamknij

Łączymy przez sport – sportowa zabawa dla dzieci z niepełnosprawnościami!

Integracja, edukacja i aktywizacja – tak będzie wyglądała zabawa w olimpijskiej edycji Pomarańczowej Siły. Wśród szkół, fundacji i klubów sportowych z całej Polski wyłoniono 22 finalistów, którzy pod okiem ambasadorów - Alicji Jeromin, Michała Pola i Marcina Ryszki będą trenować w programie Fundacji ING Dzieciom.

Zanim latem wszyscy będziemy kibicować polskim sportowcom na Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich, dzieci zmierzą się w sportowej zabawie, poznając bliżej ideę sportu paraolimpijskiego. W specjalnej edycji ogólnopolskiego programu Pomarańczowa Siła, organizatorzy postawili na integrację poprzez sport, angażując do wspólnej aktywności dzieci o różnym stopniu sprawności.

Do wspólnej zabawy zakwalifikowały się 22 organizacje. Liczba nie jest przypadkowa, ponieważ nawiązuje do 22 dyscyplin na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio w 2020 r. Finalistów wyłoniono w konkursie, w którym zadaniem było pokazanie, jak poprzez sport dzieci przełamują bariery. Uczestnicy wysyłali filmy, prezentacje i kolaże, pokazujące ich sportową pasję. Komisja konkursowa, w skład której wchodzili m.in. ambasadorzy Alicja Jeromin, Michał Pol i Marcin Ryszka, miała przed sobą trudne zadanie, aby wyselekcjonować 30 zgłoszeń, z których następnie pracownicy ING wyłonili 22 finalistów. Pełna lista uczestników dostępna jest na stronie www.pomaranczowasila.pl

- Już teraz jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ widać, że potrzeba sportu u dzieci z niepełnosprawnościami jest duża i z naszym programem trafiamy właśnie w ten obszar. Jesteśmy przekonani, że w sportowym roku 2020 program fundacji będzie doskonałą formą integracji i pozwoli wszystkim na odnalezienie swojej siły właśnie w sporcie. Tym bardziej cieszymy się na wspólną zabawę. – mówi Agata Tomaszewska, prezeska Fundacji ING Dzieciom .

Zabawę czas zacząć!

Teraz olimpijska drużyna Pomarańczowej Siły rozpoczyna etap sportowy, który został podzielony na 5 rund, a każda z nich to inne sportowe wyzwanie. W ten sposób organizatorzy chcą pokazać dzieciom sport z różnych perspektyw, aby umożliwić wszystkim sprawdzenie się w różnych dyscyplinach. Na początku każdej z rund finaliści otrzymają sprzęt sportowy, zakupiony dzięki środkom przekazanym Fundacji ING Dzieciom przez ING Bank Śląski – za zaangażowanie pracowników w bieg „Biegnij Warszawo” – oraz dzięki współpracy z marką Decathlon. W etapie sportowym zadaniem zawodników będzie zabawa przy wykorzystaniu otrzymanego sprzętu w najbardziej kreatywny sposób. Zespół, który wykaże się największym zaangażowaniem w danej rundzie wygrywa wspólny trening ze sportowcami.

Do zabawy włączają się też ambasadorzy – Alicja Jeromin, lekkoatletka, medalistka Igrzysk Paraolimpijskich, Michał Pol, attaché prasowy polskiej reprezentacji podczas igrzysk paraolimpijskich, Marcin Ryszka, dziennikarz sportowy, w przeszłości pływak. Każdy z nich ma swoją niesamowitą historię związaną ze sportem paraolimpijskim, która może stać się inspiracją dla dzieci do rozpoczęcia swojej przygody w tej dziedzinie. Nowa formuła programu, stawia na zabawę, jak również metodyczne wsparcie dla nauczycieli i rodziców, dlatego do programu dołącza Zbigniew Lewkowicz – trener i koordynator kadry paraolimpijskiej.

- To inicjatywa, w której jako ambasadorzy chcemy zachęcać dzieci do uprawiania sportu i poprzez sport pozwolić im zawierać piękne przyjaźnie na całe życie. Nadesłane zgłoszenia pokazują, jak dużo energii jest w młodych zawodnikach, więc już teraz nie możemy się doczekać wspólnych treningów. Jestem przekonany, że w olimpijskiej edycji Pomarańczowej Siły czeka nas mnóstwo niezapomnianych emocji! – wyjaśnia Michał Pol..

Pracownicy ING wybiegali środki

Historia olimpijskiej edycji programu zaczęła się 6 października 2019 r. na linii startu „Biegnij Warszawo”, gdzie stawiło się 706 biegnących i 1 500 maszerujących pracowników ING. To był kolejny rekord Pomarańczowej Drużyny, która co roku w ten sposób wspiera swoją fundację. Dzięki zaangażowaniu pracowników, ING Bank Śląski przekazał Fundacji ING Dzieciom 145 600 złotych. Fundacja postanowiła, aby w roku 2020 zorganizować dla dzieci z niepełnosprawnościami coś nowego i wyjątkowego. Stąd pomysł na olimpijską edycję Pomarańczowej Siły. Przez ostatnie pięć lat program służył wspieraniu inicjatyw sportowych organizacji społecznych, rekomendowanych przez pracowników ING. W latach 2015-2019 Fundacja przekazała 27 organizacjom w sumie 285 150 zł w całej Polsce.

Kontakt dla mediów: Klaudia Mękal, tel.: 606 119 649, e-mail: k.mekal@arskom.pl.

Zamknij

Zabawa bez barier. Sportowcy zapraszają dzieci z niepełnosprawnościami do wspólnych treningów

Włącz się do sportowej zabawy! Najpierw ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych, klubów i organizacji, pracujących z dziećmi z niepełnosprawnościami, a potem treningi pod okiem ambasadorów – sprinterki Alicji Jeromin, dziennikarza Michała Pola i pływaka Marcina Ryszki. Ruszyła specjalna, olimpijska edycja programu „Pomarańczowa Siła” Fundacji ING Dzieciom.

Aktywna zabawa z najmłodszymi, metodyczne wsparcie dla nauczycieli i rodziców, a także przekazanie sprzętu sportowego dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami to główne założenia tegorocznej edycji programu „Pomarańczowa Siła”. Po 5 latach przyjął on nową formułę i jest kierowany do szkół podstawowych, klubów sportowych i organizacji opiekujących się uczniami z niepełnosprawnościami narządów ruchu, wzroku i słuchu.

- W edycji olimpijskiej zapraszamy do sportowej zabawy dzieci z niepełnosprawnościami. Chcemy, aby dobrze się bawiły i odkrywały swoją wewnętrzną siłę. Pomysł na zmianę formuły programu wziął się z realnej potrzeby. Wieloletnie obserwacje poparte wynikami zleconej przez nas diagnozy potwierdzają, że dzieci z niepełnosprawnościami mają utrudniony dostęp do zajęć sportowych, a oferowane im zajęcia często mają charakter terapeutyczny, a przez to segregacyjny. Zależy nam na tym, aby sport był okazją do bycia razem, współpracy i radości dla wszystkich dzieci, niezależnie od stopnia ich sprawności. – mówi Agata Tomaszewska, prezeska Fundacji ING Dzieciom .

Sport nie dla wszystkich?

Jak wynika z przygotowanej na zlecenie Fundacji ING Dzieciom diagnozy pt. „Aktywność sportowa dzieci z niepełnosprawnościami w Polsce”, w przypadku uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi sport pełni szczególnie istotną rolę, wpływając nie tylko na poprawę kondycji fizycznej i rehabilitacji, ale także zwiększając aktywizację i integrację społeczną. Przytoczone w niej dane GUS wskazują, że w roku szkolnym 2016/17 w szkołach podstawowych uczyło się 73,3 tys. uczniów z niepełnosprawnościami. Pośród licznych barier, utrudniających lub nawet uniemożliwiających udział w zajęciach sportowych, autorka diagnozy Magdalena Kocejko wyróżniła ograniczenia osobiste, bariery społeczne, bariery środowiskowe i bariery systemowe. W celu ich przezwyciężenia szczególnie istotne jest zapewnienie szkołom sprzętu sportowego dostosowanego do niepełnosprawności, prowadzenie szkoleń dla kadry nauczycielskiej, a także kampanie informacyjne dla rodziców, mające na celu zniwelowanie lęków związanych z aktywnością sportową dziecka.

Pomarańczowa Siła – jak się zgłosić?

Pierwszym etapem jest konkurs dla organizacji, działających na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami. Mogą w nim wziąć udział szkoły i placówki publiczne, kluby sportowe i organizacje pozarządowe, które pracują z dziećmi i (klasy 1-8 szkoły podstawowej). Program ma charakter integracyjny – można do niego zgłosić maksymalnie 12 zawodników, w tym przynajmniej 6 z niepełnosprawnością narządu ruchu, wzroku lub słuchu .

Aby wziąć udział w sportowej zabawie, wystarczy przygotować materiał multimedialny, prezentujący drogę do realizacji sportowej pasji . Forma jest dowolna – dzieci pod okiem opiekuna mogą nagrać film czy piosenkę, zrobić ciekawe zdjęcie czy przygotować prezentację multimedialną. Następnie opiekun wgrywa gotowy plik na stronie www.ingdzieciom.pl/pomaranczowasila.

Zapisy do konkursu potrwają do 16 lutego. Do kolejnego etapu zakwalifikują się 22 organizacje, które przygotują najbardziej kreatywne zgłoszenia, prezentujące zaangażowanie, integrację i przełamywanie barier. Liczba uczestników nie jest przypadkowa, bowiem podczas igrzysk paraolimpijskich sportowcy rywalizują właśnie w 22 dyscyplinach. Finalistów poznamy już 19 lutego.

Motywacja, wsparcie i wspólna zabawa

W nowej odsłonie program wspierają ambasadorzy – Michał Pol, Alicja Jeromin i Marcin Ryszka. Michał Pol jest dziennikarzem sportowym i attaché prasowym polskiej reprezentacji podczas igrzysk paraolimpijskich. Alicja Jeromin to aktywna lekkoatletka, medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach, Pekinie, Londynie i Rio, startująca w grupie sprinterek bez całej lub części ręki. Marcin Ryszka, obecnie dziennikarz sportowy, w karierze sportowej odnosił wiele sukcesów w grupie niewidomych pływaków.

22 finalistów programu od lutego do czerwca weźmie udział w etapie sportowym. Każdy miesiąc upłynie pod znakiem innej, wskazanej przez specjalistów dyscypliny sportu. Zabawa każdorazowo zacznie się od wysyłki do szkół i organizacji sprzętu sportowego. Na stronie programu pojawi się film, na którym ambasadorzy zaproponują uczestnikom ćwiczenia. Zadaniem dzieci będzie aktywna zabawa przy wykorzystaniu otrzymanego sprzętu w najbardziej kreatywny sposób. Drużyna, która wykaże się największym zaangażowaniem w danym miesiącu, wygra wyjątkowe spotkanie z ambasadorami, którzy odwiedzą jej miejscowość i przeprowadzą niezapomniany trening.

- Sport przez całe moje życie był dla mnie najlepszym paliwem do działania i lekarstwem na całe zło. Nie mogę się doczekać spotkań z dzieciakami z całej Polski. Na pewno czeka nas świetna zabawa, a być może ktoś dzięki „Pomarańczowej Sile” złapie sportowego bakcyla? – zastanawia się Alicja Jeromin, medalistka igrzysk paraolimpijskich i ambasadorka programu „Pomarańczowa Siła” .

Pracownicy ING wybiegali środki

Historia olimpijskiej edycji programu zaczęła się 6 października 2019 r. na linii startu „Biegnij Warszawo”, gdzie stawiło się 706 biegnących i 1 500 maszerujących pracowników ING. To był kolejny rekord Pomarańczowej Drużyny, która co roku w ten sposób wspiera swoją fundację. Dzięki zaangażowaniu pracowników ING Bank Śląski przekazał Fundacji ING Dzieciom 145 600 złotych. Fundacja postanowiła, aby w roku 2020 zorganizować dla dzieci z niepełnosprawnościami coś nowego i wyjątkowego, stąd pomysł na olimpijską edycję Pomarańczowej Siły. Przez ostatnie pięć lat program służył wspieraniu inicjatyw sportowych organizacji społecznych, rekomendowanych przez pracowników ING. W latach 2015-2019 fundacja przekazała 27 organizacjom w sumie 285 150 zł w całej Polsce.

Zamknij

Niepełnosprawność u najmłodszych a uprawianie sportu

Czy dzieci z niepełnosprawnościami mają możliwość i uprawiają sport w Polsce? Na jakie bariery napotykają oraz czy obecna oferta programów doszkalających dla nauczycieli jest wystarczająca w tym zakresie? Tego dowiemy się z raportu na temat aktywności sportowej dzieci z niepełnosprawnościami w Polsce, który został przygotowany na zlecenie Fundacji ING Dzieciom.

Dane GUS wskazują, że w roku szkolnym 2016/2017 w szkołach podstawowych uczyło się 73,3 tys. uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym 24 tys. dziewcząt. Część dzieci z niepełnosprawnościami uczęszcza do szkół specjalnych. W analizowanym okresie było 794 takich placówek i uczęszczało do nich 24,3 tys. uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Szkoły te mieszczą się przede wszystkim w miastach i nie są równomiernie rozmieszczone na terenie kraju.

Wąski dostęp do sportu dla dzieci z niepełnosprawnościami

Na podstawie samych tylko statystyk można powiedzieć, że dzieci z niepełnosprawnościami nie mają takich samych warunków jak pozostali rówieśnicy. Dodatkowo różnice w dostępie do aktywności sportowej występują między dziećmi z rodzajami niepełnosprawności. W lepszej sytuacji są osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi i sensorycznymi, a także z niepełnosprawnością intelektualną. Relatywnie lepsza jest także sytuacja osób uczęszczających do szkół specjalnych, jednak niepokoją głosy płynące ze środowiska. Według nich uczniowie szkół ogólnodostępnych są często wykluczani z zajęć sportowych (zarówno obowiązkowych jak i dodatkowych).

Taki obraz nie napawa optymizmem, gdyż aktywność fizyczna to warunek konieczny zdrowia fizycznego i psychicznego każdego dziecka, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami ma także ważną funkcję związaną z aktywizacją i społecznym włączeniem. To nie tylko pozytywnie wpływa na ich rozwój i stan zdrowia, ale także na poprawę jakości życia i pozytywną zmianę w postrzeganiu swoich życiowych możliwości.

W Polsce brakuje badań w tym obszarze, jednak na podstawie przeprowadzonych analiz można stwierdzić, że dzieci z niepełnosprawnościami mają utrudniony dostęp do uczestnictwa w zajęciach sportowych zarówno w szkole jak i poza nią. Oferowane im zajęcia często mają charakter segregacyjny, nawet jeśli nie ma takiej uzasadnionej potrzeby. Dodatkowo w przypadku dzieci z niepełnosprawnością fizyczną zajęcia te mają częściej charakter siedzący i są mniej dynamiczne. Innym powszechnym zjawiskiem jest zastępowanie lekcji wychowania fizycznego zajęciami rewalidacyjnymi lub nawet rehabilitacją.

Bariery w aktywności sportowej dzieci z niepełnosprawnościami

Dzieci z niepełnosprawnościami napotykają na szereg barier, które utrudniają lub nawet uniemożliwiają udział w zajęciach sportowych. Ograniczenia te są różne, a sposób i skala ich oddziaływania zależna jest od rodzaju niepełnosprawności. Na poziomie szerokich kategorii bariery te można jednak podzielić na cztery grupy: osobiste, społeczne, środowiskowe i systemowe.

W raporcie zostały wymienione najczęstsze czynniki ograniczające uczestnictwo dzieci z niepełnosprawnościami w zajęciach sportowych, warto jednak zwrócić dodatkowo uwagę na inne, równie ważne, takie jak: duże skupienie na rywalizacji w zajęciach sportowych, a także brak wiedzy wśród rodziców, gdzie i na jakich zasadach dziecko może skorzystać z dodatkowych zajęć aktywności fizycznej.

Organizacje i programy sportowe dla dzieci z niepełnosprawnościami

W zakresie programów doszkalających dla nauczycieli, chcących specjalizować się w zajęciach sportowych dla dzieci z niepełnosprawnościami, również można napotkać na wiele barier w tym zakresie. Jedyną uczelnią, która w programie studiów wychowania fizycznego I i II stopnia w wyraźny sposób uwzględnia temat lekcji wychowania fizycznego dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Pozostałe uczelnie nie mają takich zajęć w programie.

Jak natomiast wygląda stan organizacji społecznych działających na rzecz aktywizacji sportowej dzieci z niepełnosprawnościami w Polsce? Poza stowarzyszeniem Olimpiady Specjalne Polska brakuje organizacji o dużym zasięgu działającej na rzecz aktywności fizycznej dzieci z niepełnosprawnościami. Wszystkie pozostałe organizacje działają przede wszystkim na rzecz osób dorosłych lub, tylko na rzecz jednej niepełnosprawności. Brakuje organizacji traktujących sport dzieci z niepełnosprawnościami jako element działań na rzecz włączenia społecznego i prowadzącej programy w tym zakresie.

Dlatego też Fundacja ING Dzieciom podjęła się organizacji edycji olimpijskiej Pomarańczowej Siły skierowanej do dzieci z niepełnosprawnościami.

Podsumowanie analizy

Poniższa ekspertyza skupia się na opisie barier w dostępie do zajęć sportowych, na które napotykają dzieci z niepełnosprawnościami, a także możliwości związanych z aktywnością fizyczną (oferta organizacji pozarządowych). Przeanalizowane pod kątem zwiększania kompetencji nauczycieli w zakresie prowadzenia lekcji wychowania fizycznego w klasach z dzieckiem z niepełnosprawnością zostały także programy studiów wychowania fizycznego na wiodących uczelniach, oferty szkoleń ośrodków doskonalenia nauczycieli i organizacji pozarządowych. Na końcu opracowania jako podsumowanie przeprowadzonej analizy przedstawione zostały trendy związane z prowadzeniem działań w zakresie aktywności fizycznej dzieci z niepełnosprawnościami. Ekspertyza skupia się na dzieciach z niepełnosprawnością ruchową, co wynika ze szczególnego wskazania Fundacji ING Dzieciom na tę właśnie grupę.

Ekspertyza przygotowana na zlecenie Fundacji ING Dzieciom, cały raport znajduje się tutaj.

Autorka: Magdalena Kocejko

Zamknij

Michał Pol. Attaché prasowy z przypadku, przyjaciel paraolimpijczyków z wyboru

O tym, z czego jest dumny, co ceni w sporcie i dlaczego angażuje się w ruch paraolimpijski mówi Michał Pol, czołowy polski dziennikarz sportowy, który wspólnie z Alicją Jeromin i Marcinem Ryszką został ambasadorem programu „Pomarańczowa Siła”, promującego sport wśród dzieci z niepełnosprawnościami.

Kibice znają Cię z działalności dziennikarskiej i w mediach społecznościowych. Nie każdy wie o tym, że jesteś mocno zaangażowany również w ruch paraolimpijski. Zawodowo jesteś attaché prasowym polskiej reprezentacji paraolimpijskiej, a prywatnie jej przyjacielem. Jak zaczęła się ta działalność wokół sportu osób z niepełnosprawnościami?

- Kiedy jeszcze pracowałem w „Gazecie Wyborczej”, byłem na stażu w dziale reportażu. Miałem wtedy możliwości pisania większych materiałów. Starałem się, żeby były one okołosportowe. Pewnym razem, szukając tematów, trafiłem na sport niepełnosprawnych. To było coś niesamowitego, bo to był czas, kiedy w Polsce w ogóle się o tym nie mówiło. Natomiast niezależnie od tego, zderzenie z tymi sportowcami zrobiło na mnie gigantyczne wrażenie. Od pierwszego momentu byli to dla mnie tytani. Gdy zostałem redaktorem naczelnym „Przeglądu Sportowego”, porozumiałem się z Łukaszem Szeligą, czyli ówczesnym szefem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Razem szybko doszliśmy do wniosku, że sport niepełnosprawnych jest nienależycie relacjonowany w mediach.

Czy powstanie takiej funkcji, jak attaché prasowy, było Waszym pomysłem?

- Z PKPar-em przymierzaliśmy się do takiej ramowej współpracy. W 2016 roku Łukasz powiedział mi, że nie ma kogo wysłać jako dziennikarza na Igrzyska Paraolimpijskie do Rio de Janeiro. Zapytał, czy dziennikarze „Przeglądu Sportowego”, któremu przewodziłem, mogą zostać w Brazylii na paraolimpiadę. Ale ona była dwa tygodnie później i trwała miesiąc. W końcu wpadłem na pomysł, że przecież sam mogę tam lecieć. Łukasz się zgodził i była to jedna z najlepszych decyzji zawodowych, jakie kiedykolwiek podjąłem. Zostałem attaché prasowym, który w teorii odpowiada za współpracę z mediami, ale okazało się, że na miejscu nie było żadnych polskich dziennikarzy poza ekipą TVP. Dzięki temu miałem czas i sposobność poznać naszych sportowców. To było dla mnie najważniejsze. Na zawodach zazwyczaj jest tak, że dziennikarz ma ograniczony limit czasu spędzonego z zawodnikami. Tutaj niesamowite było to, że mogłem zostać członkiem tej ekipy, znajdowałem się we wnętrzu wszystkiego. Mieszkałem w wiosce olimpijskiej, miałem prawo wejść wszędzie, razem chodziliśmy na stołówkę i spędzaliśmy wolny czas. Na zawodach często miałem okazję być pierwszym, któremu wpadali w ramiona po sukcesie, a potem towarzyszyłem im podczas ceremonii dekoracji. Chodziłem za nimi wszędzie, gdzie się da, żeby dowiedzieć się jak najwięcej. To był raj dla reportera, mogłem przedstawić czytelnikowi inspirujące historie ludzi, o których prawie nikt nie słyszał.

W swojej długiej karierze dziennikarskiej byłeś na najważniejszych imprezach sportowych, takich jak igrzyska olimpijskie czy mistrzostwa Europy i świata w piłce nożnej. A jednak to pracę przy igrzyskach paraolimpijskich nazywasz największym wyzwaniem dziennikarskim.

- Tak, to było coś niezwykłego. Miałem wtedy nawet możliwość wyjść z nimi na ceremonię otwarcia jako część ekipy. Wszystkie oczy zwrócone na nas, krzyki „Polska, Polska!” z trybun. Poczułem się wtedy jak sportowiec, niezapomniane przeżycie. Dziennikarz na ogół siedzi na trybunach, a ja mogłem być tam z nimi, na płycie stadionu. Oczywiście wielkim przeżyciem było uczestnictwo w finałach mistrzostw świata, Ligi Mistrzów czy w zwycięstwach Polaków na igrzyskach. „Mazurek Dąbrowskiego” na takich imprezach zawsze wywołuje ciarki. Jednak w przypadku mojego pobytu na paraolimpiadzie to było coś zupełnie innego. Tak naprawdę nie byłem nawet attaché prasowym w słownikowym znaczeniu tego pojęcia. Z własnej woli stałem się taką agencją informacyjną. Sam pisałem do wszystkich mediów i nagle widziałem, że moje korespondencje znajdowały się na łamach gazet i portali.

Nasi paraolimpijczycy to prawdziwi herosi, którzy przywożą z kolejnych igrzysk worki medali. Razem z dwójką z nich, sprinterką Alicją Jeromin i zawodnikiem blind football Marcinem Ryszką, zostałeś ostatnio ambasadorem programu „Pomarańczowa Siła”, w którym będziecie zachęcać dzieci z niepełnosprawnościami do sportowej zabawy. Czy mógłbyś przybliżyć sylwetki Alicji i Marcina?

- Z Alicją miałem przyjemność nie tylko być na igrzyskach w Rio, byłem też na lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy w Berlinie, gdzie oglądałem jej sukcesy na własne oczy. Jest wybitną sprinterką, aż siedmiokrotną medalistką paraolimpijską, a w przeszłości jeszcze trenowała – z sukcesami – tenis stołowy, ale porzuciła to na rzecz lekkoatletyki. Odnieść sukces to jedno, trzeba jeszcze wiedzieć jak o nim dobrze opowiedzieć. Widziałem jaki ma świetny kontakt z kibicami, z mediami. Alicja ma ten dar opowiadania o sporcie i nie tylko. Wiedziałem od pierwszego momentu, że jest osobą, która emanuje pozytywną energią, nie tylko osiąga sukcesy, ale również potrafi samodzielnie złapać dobry kontakt z otoczeniem i „sprzedać” swoje dokonania i historie w bardzo interesującej formie.

Co do Marcina, to można powiedzieć, że on jest łącznikiem między mną i Alicją. Poza byciem paraolimpijczykiem w pływaniu, jest też dziennikarzem jak ja. Jednocześnie warto podkreślić, że jest też czynnym zawodnikiem blind footballu. Jako miłośnik piłki wybrałem się oczywiście zobaczyć ich mecze. To niesamowite, jak oni potrafią grać w piłkę! Marcin jest również bardzo aktywny na Twitterze, staje się coraz bardziej znany i rozpoznawalny. Ludzie zachwycają się, że uczy ich tego, na czym bardzo zależy paraolimpijczykom i osobom z niepełnosprawnościami w ogóle. Żeby nie pomagać na siłę, bo on jest dumny z tego, że sobie samodzielnie radzi. Poza tym ma niesamowity dystans do swojej sytuacji. Często z tego żartuje, często pisze „nie widzę przeszkód”. Widzę, że historia i sukcesy Alicji i Marcina inspirują ludzi, więc tym bardziej są idealnymi ambasadorami „Pomarańczowej Siły”, w której w końcu chodzi o zaangażowanie dzieciaków w sport.

Mamy przynajmniej kilka dużych inicjatyw w Polsce, które zachęcają dzieciaki do ruchu. Ale po raz pierwszy – w ramach „Pomarańczowej Siły” - będziecie zachęcać do ruchu dzieci z niepełnosprawnościami, jednocześnie integrując je z pełnosprawnymi koleżankami i kolegami. Dlaczego Ty zdecydowałeś się dołączyć do tej akcji?

- Właśnie dlatego, że zarażamy dzieciaki tą otwartością, tą akceptacją dla niepełnosprawności. One są osobami w tym wieku, w którym można pójść drogą akceptacji, zrozumienia, współdziałania, ale też można ukierunkować się na brak tolerancji. Znam wiele takich historii, jak np. Joanny Mazur, która traciła wzrok w młodzieńczych latach, a złośliwi koledzy i koleżanki podstawiali jej nogi czy chowali rzeczy. Sam wiele razy spotykałem się z okrutnością dzieci w stosunku do niepełnosprawnych rówieśników, czasem poprzez bezpośrednie złośliwości, a czasem poprzez alienowanie, które jest równie krzywdzące. Dlatego chcemy dotrzeć z naszym przekazem do dzieciaków. Z tym, że ich niepełnosprawny kolega jest taki sami jak oni, ma te same pasje, te same marzenia i tak samo, a czasem może bardziej, stara się je osiągnąć. Myślę, że taka inicjatywa jak „Pomarańczowa Siła” jest idealna do tego, by osiągnąć te cele właśnie poprzez sport.

Dzisiaj, korzystając ze swojej wiedzy, doświadczenia, rozpoznawalności, jesteś twarzą akcji „Pomarańczowa Siła”. A kto był Twoim idolem z dzieciństwa? Takim sportowym wzorem.

- Myślę, że to byli piłkarze. Tutaj trzeba wymienić Zbigniewa Bońka, bo wtedy wszyscy na boisku chcieli być Bońkami. Pamiętam, że kiedyś sam odbyłem taką kłótnię z kolegą na wczasach w Augustowie. Kolega, który od początku chciał być Nawałką, w momencie, gdy Boniek tak błysnął na Mundialu w 82 roku, nagle zmienił zdanie i chciał zostać Bońkiem. A bycie nim już wcześniej zaklepałem ja! No i stoczyłem z nim kłótnię, co pokazuje, że Zbigniew Boniek bardzo działał na wyobraźnię młodych chłopaków w tamtych czasach. Potem, jak już byłem w liceum, to kimś takim stał się również piłkarz – Dariusz Dziekanowski. Trochę to wynikało z tego, że mieszkał niedaleko mnie. Widywałem go na co dzień, jak czasem podjeżdżał pod dom i parkował, więc z kolegami mogliśmy podbiec, zobaczyć go. Jednak niezwykle inspirującymi postaciami byli też reprezentanci innych dyscyplin. Możliwość spotkania takich mistrzów sportu, jak Irena Szewińska czy Władysław Kozakiewicz, z którym nawet udało mi się wspólnie napisać książkę o jego życiu, była czymś wspaniałym. Ale w przypadku pani Ireny i pana Władysława mówimy o ikonach niebotycznych rozmiarów.

Na sam koniec powiedz czym jest program „Pomarańczowa Siła”, jak można się do niego zapisać i co jest stawką w tej zabawie?

- To inicjatywa, w której jako ambasadorzy chcemy zachęcać dzieci do uprawiania sportu. Trwająca edycja jest olimpijską, do której mogą zgłaszać się drużyny składające się z dzieci z niepełnosprawnościami, ale też ich pełnosprawnych kolegów i koleżanek. Chcemy poprzez sport pozwolić im zawierać piękne przyjaźnie na całe życie. Swoje zaproszenie kierujemy do szkół, klubów i innych organizacji pracujących z dziećmi (klasy 1-8 szkoły podstawowej) z niepełnosprawnością ruchową, wzroku lub słuchu. Przyjmujemy zapisy drużyn składających się z maksymalnie 12 osób, w tym co najmniej 6 z niepełnosprawnościami. Można zgłaszać się do 16 lutego. Aby to zrobić, wystarczy wysłać film, zdjęcie lub inny plik multimedialny, pokazujący jak drużyna cieszy się sportem. Oczywiście czym kreatywniej, tym lepiej. Następnie razem z Fundacją ING Dzieciom wybierzemy 22 drużyny, które zagrają z nami w rundzie sportowej. Przez 5 miesięcy będziemy próbować różnych dyscyplin sportu, a uczestnicy otrzymają od nas sprzęt potrzebny do ich uprawiania. Czeka nas mnóstwo niezapomnianych emocji!

Zamknij

Znamy 22 finalistów!

Poznaj Drużynę Pomarańczowej Siły:

 1. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 111 w Łodzi
 2. Integracyjny Klub Sportowy Siedlce
 3. Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Przasnyszu
 4. Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi Gorzów Wielkopolski
 5. Szkoła Podstawowa im. Marcina Kacprzaka w Starym Cykarzewie
 6. Szkoła Podstawowa nr 47 dla uczniów niesłyszących i słabosłyszących w Zabrzu
 7. Zespół Szkol Specjalnych w Pyskowicach
 8. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 3 Bydgoszczy
 9. Fundacja Aktywnej Rehabilitacji Region Łódzki
 10. Specjalna Szkoła Podstawowa Nr 8 w Kraśniku
 11. Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr. 1 im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy
 12. Wojewódzkie Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Niepełnosprawnych „START” Katowice
 13. Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Polskich Lotników Puławy
 14. Centrum Edukacji i Rehabilitacji Zabrze
 15. Szkoła Podstawowa nr 9 im. Marii Grzegorzewskiej w Skierniewicach
 16. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 im. Adama Mickiewicza w Zabrzu
 17. Szkoła Podstawowa nr 58 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Katowicach
 18. Zespół Szkół Specjalnych w Siemiatyczach
 19. Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego w Wejherowie
 20. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 Busko Zdrój
 21. Fundacja Aktywnej Rehabilitacji Region Podlaski
 22. Fundacja Aktywnej Rehabilitacji Region Lubuski

Gratulujemy!
Zespół Pomarańczowej Siły

Zamknij

Pomarańczowa Siła 2019/2020

Wypełnij formularz, zgłoś drużynę, wygraj sprzęt sportowy i niezapomnianą przygodę! W tym roku program „Pomarańczowa Siła” kierowany jest do organizacji pracujących z dziećmi z niepełnosprawnościami (klasy 1-8 szkoły podstawowej). Inicjatywa ma charakter integracyjny – szkoły, kluby, organizacje pozarządowe i inne podmioty mogą zgłosić maksymalnie 12 zawodników, w tym co najmniej 6 z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku lub słuchu.

Do sportowej zabawy pod okiem ambasadorów – Alicji Jeromin, Michała Pola i Marcina Ryszki – zakwalifikują się 22 organizacje, które prześlą najbardziej kreatywne zgłoszenia. Aby spróbować swoich szans, wystarczy wypełnić poniższy formularz. Zapisy potrwają tylko do 16 lutego!

Udział w programie jest bezpłatny.

Zapisy do programu „Pomarańczowa Siła” zostały zamknięte

Pomarańczowa Siła 2019/2020.
Dołącz do zabawy!

Edycja olimpijska sportowej zabawy pod okiem ambasadorów – Alicji Jeromin, Michała Pola i Marcina Ryszki. Zgłoś swoją szkołę, organizację lub klub i wejdź do gry o niezapomniane emocje!

Dla kogo jest program?

Czekamy na zgłoszenia szkół, klubów sportowych oraz organizacji pozarządowych pracujących z dziećmi (klasy 1-8 szkoły podstawowej) z niepełnosprawnościami narządów ruchu, wzroku i słuchu. Inicjatywa ma charakter integracyjny – przyjmujemy zgłoszenia zespołów składających się z maksymalnie 12 zawodników, w tym co najmniej 6 z niepełnosprawnościami.

Jak dołączyć do zabawy?

Aby zgłosić swoją drużynę, wystarczy przygotować plik multimedialny, który pokaże, jak pokonujecie bariery na drodze do realizacji sportowej pasji i przesłać go tutaj. Uwaga, na zgłoszenia czekamy do 11 lutego!

O co gramy?

22 finalistów weźmie udział w etapie sportowym, który potrwa od lutego do czerwca. Każdy miesiąc upłynie pod znakiem innej dyscypliny sportu. Zabawa każdorazowo zacznie się od wysyłki do szkół i klubów sprzętu sportowego potrzebnego do realizacji zadań. Na stronie programu pojawi się film, w którym ambasadorzy zaproponują ćwiczenia. Zadaniem dzieci będzie aktywna zabawa przy wykorzystaniu otrzymanego sprzętu. Drużyna, która wykaże się największym zaangażowaniem w danym miesiącu, wygra wyjątkowe spotkanie z ambasadorami, którzy odwiedzą jej miejscowość i przeprowadzą niezapomniany trening!

Poznaj Drużynę Pomarańczowej Siły!

Michał Pol

Michał Pol

Dziennikarz sportowy. Od lat pracuje przy najważniejszych wydarzeniach sportowych, takich jak mistrzostwa Europy, mistrzostwa świata czy igrzyska olimpijskie. Attaché prasowy polskich paraolimpijczyków, z którymi był na igrzyskach w Rio de Janeiro w 2016 roku oraz Pjongczangu w 2018 roku.

Alicja Jeromin

Alicja Jeromin

Sprinterka, 7-krotna medalistka igrzysk paraolimpijskich. Jej specjalnością są biegi na 100, 200 i 400 m. Zaczynała swoją karierę od gry w tenisa stołowego, jednak ostatecznie wygrała lekkoatletyka. Jej największym marzeniem jest zdobycie złotego medalu igrzysk, a kolejną szansę będzie mieć już w Tokio.

Marcin Ryszka

Marcin Ryszka

3-krotny mistrz świata w pływaniu osób niewidomych, brązowy medalista mistrzostw Europy, uczestnik igrzysk paraolimpijskich. Aktualnie dziennikarz sportowy, który w swojej audycji radiowej propaguje sport osób z niepełnosprawnościami.

Pomarańczowa Siła - "Turbo Dzieciaki!"

Pomarańczowa Siła 2019/2020

Zobacz Regulamin Zasady Gry - Infografika
Zamknij

REGULAMIN PROGRAMU
„Pomarańczowa Siła – Edycja Olimpijska 2019/20”

§1
POSTANOWIENIA OGÓLNE

Pomarańczowa Siła – program dla dzieci klas 1-8 szkół podstawowych (dalej: „Program”), mający na celu integrację poprzez sport uczniów pełnosprawnych i z niepełnosprawnością, prowadzony od stycznia do czerwca 2020 roku. Program skierowany jest do podmiotów, pracujących z uczniami spełniającymi warunki uczestnictwa, a w szczególności do: szkół, klubów sportowych oraz organizacji pozarządowych. W realizację Programu będą zaangażowani Ambasadorzy, którzy będą wspierać Uczestników merytorycznie oraz motywować ich do działania.

Organizatorem Programu „Pomarańczowa Siła – Edycja Olimpijska 2019/20” jest Fundacja ING Dzieciom z siedzibą w Wiśle, przy ul. 11 Listopada 12, 43-460, wpisana do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000103267, NIP: 547-162-35-65 (dalej: „Organizator”).

Wykonawcą Programu „Pomarańczowa Siła – Edycja Olimpijska 2019/20” jest ARSKOM GROUP spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Warszawie, pod adresem ul. Wioślarska 8, 00–411 Warszawa, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorstw Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000545622, posiadająca numer NIP: 5213690178 oraz REGON: 360887636 (dalej: „Realizator”).

1. Określenia użyte w niniejszym Regulaminie (dalej: „Regulamin”) oznaczają:

Realizator – oznacza wykonawcę, tj. podmiot wyznaczony przez Fundację ING Dzieciom do zrealizowania Programu „Pomarańczowa Siła – Edycja Olimpijska 2019/20”, w tym konkursu;
Organizator – oznacza Fundację ING Dzieciom;
Program – oznacza całość działań realizowanych pod nazwą „Pomarańczowa Siła – Edycja Olimpijska 2019/20”;
Komisja Konkursowa – oznacza komisję, składającą się z Ambasadorów, przedstawiciela Realizatora i przedstawiciela Organizatora, która ocenia zgłoszenia w pierwszym etapie i Materiały Multimedialne w drugim etapie Programu;
Drużyna ING – zaangażowani w Program „Pomarańczowa Siła – Edycja Olimpijska 2019/20” w formie wolontariatu pracownicy ING Banku Śląskiego S.A. i spółek zależnych;
Ambasadorzy Programu – oznacza sportowców i osoby związane ze światem sportu zaangażowane w Program, m.in.: Michał Pol, Alicja Jeromin, Marcin Ryszka;
Głosowanie – przeprowadzone wśród pracowników ING głosowanie intranetowe na najciekawszy Materiał Multimedialny, które wyłoni Uczestników Programu;
Bonus Miesiąca – wyróżnienie dla Uczestnika Programu w postaci organizacji imprezy sportowej w wybranej lokalizacji z udziałem Ambasadorów;
Materiał Multimedialny – materiał nadesłany za pomocą formularza, dostępnego na Platformie, w postaci audio-wizualnej, fotograficznej lub innej, który dokumentuje zaangażowanie dzieci w Program. Dopuszczalne formaty: MP3, MP4, JPG, PNG, PPTX (lub inne, wymienione w formularzu);
Opiekun – osoba pełnoletnia, będąca pracownikiem lub współpracownikiem Uczestnika Programu, zgłaszająca Placówkę do Programu, w tym również odpowiedzialna i upoważniona do kontaktu z Realizatorem i Organizatorem;
Platforma – strona internetowa prowadzona przez Organizatora pod adresem: www.ingdzieciom.pl/pomaranczowasila;
Placówka – podmiot, który może zgłosić się do Programu: organizacje pozarządowe, o których mowa w art. 3 ust. 2 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników, publiczne szkoły podstawowe oraz placówki oświatowo-wychowawcze, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, specjalne ośrodki wychowawcze, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, placówki zapewniające opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania oraz inne publiczne podmioty, które prowadzą zajęcia dla dzieci, w tym zajęcia sportowe, również dla dzieci z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku i słuchu, w klasach 1-8 szkoły podstawowej;
Uczestnik Programu – Placówka zakwalifikowana do II Etapu Programu;
Zawodnik/Zawodnicy – dzieci i młodzież z Placówek biorących udział w Programie, w wieku szkolnym (klasy 1-8 szkoły podstawowej);
Regulamin – oznacza niniejszy dokument określający zasady przeprowadzenia Programu, sposób wyłonienia Uczestników Programu, zasady uczestnictwa w Programie oraz przyznawania Bonusów Miesiąca;
Osoba z niepełnosprawnością – osoba z ograniczeniami lub brakiem zdolności do wykonywania czynności w sposób lub w zakresie niepoprawności narządu ruchu, wzroku i słuchu, uważany za normalny dla człowieka, wynikający z uszkodzenia i upośledzenia funkcji organizmu [definicja przyjęta w 1980 r. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)].

§2
CEL PROGRAMU

Celem Programu jest wsparcie szkół, klubów sportowych i organizacji pozarządowych w ich działaniach sportowo-edukacyjnych, wyrównujących szanse społeczne, promujących edukację i/lub wychowanie dzieci i młodzieży poprzez sport amatorski oraz aktywne spędzanie wolnego czasu.

§3
HARMONOGRAM PROGRAMU

Termin składania zgłoszeń – 21.01.2020-16.02.2020.
Przyjmowanie i ocena zgłoszeń przez komisję konkursową – 21.012020-16.02.2020.
Głosowanie intranetowe przez pracowników ING – 17.02.2020-19.02.2020.
Termin ogłoszenia 22 Uczestników Programu – 20.02.2020.
Termin realizacji Programu – 20.02.2020-30.06.2020.

§4
ETAP I - NABÓR UCZESTNIKÓW DO PROGRAMU

 1. Warunkiem wzięcia udziału w Programie jest zgłoszenie Placówki, prowadzącej zajęcia dla dzieci z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku lub słuchu. Do Programu należy zgłosić minimum 6 Zawodników z niepełnosprawnością. Placówka może zgłosić maksimum 12 osób ogółem.
 2. Zgłoszenia przyjmowane są w terminie 21.01.2020-16.02.2020 do godz. 23:59:59 za pośrednictwem formularza internetowego dostępnego na Platformie.
 3. Zgłoszenie powinno zostać złożone przez Opiekuna. Warunkiem skutecznego złożenia zgłoszenia w konkursie jest:
  1. podanie wszystkich danych w formularzu na Platformie,
  2. przesłanie za pośrednictwem Platformy dowolnego Materiału Multimedialnego (zdjęcie, film, muzyka, prezentacja itp.), w formatach: MP3, MP4, JPG, PNG, PPTX (lub inne, wymienione w formularzu zgłoszeniowym). Materiał multimedialny powinien pokazywać sportową pasję i rolę sportu w integrowaniu dzieci oraz młodzieży. Pliki nie powinny przekraczać 100 MB pojemności;
  3. wyrażenie przez Opiekuna zgody na nieodpłatną, nieograniczoną czasowo i terytorialnie publikację Materiału Multimedialnego przez Organizatora w celach promocyjnych i edukacyjnych oraz na korzystanie z Materiału Multimedialnego na wszystkich polach eksploatacji (szczegółowy zakres znajduje się w zał. 2);
  4. złożenie przez Opiekuna oświadczeń, że:
   • posiada wszystkie prawa do dysponowania Materiałem Multimedialnym, a także – że przysługują mu autorskie prawa majątkowe do Materiału Multimedialnego, w tym wszystkich jego części stanowiących samodzielny utwór;
   • Materiał Multimedialny nie jest ograniczony prawami na rzecz osoby trzeciej;
   • osoby, których wizerunki są utrwalone w Materiale Multimedialnym, wyraziły zgodę na publikację ich wizerunków przez Organizatora oraz korzystanie z nich jak wskazano niżej;
   • przesyłając Materiał Multimedialny, ponosi on pełną odpowiedzialność za to, że prawa, o których mowa wyżej, mu przysługują, a także za ewentualne naruszenie praw osób trzecich;
   • wyraża zgodę na wykorzystanie i rozpowszechnianie swojego wizerunku na potrzeby realizacji wszelkich działań informacyjnych i promocyjnych Organizatora od dnia zgłoszenia, bądź dołączenie takiej zgody każdej z osób, których wizerunek ujawniono w Materiale, albo przedstawicieli ustawowych takich osób (w przypadku małoletnich, których wizerunek ujawniono w Materiale);
   • posiada pisemne zgody na wykorzystanie wizerunku Zawodnika, którego wizerunek został utrwalony w Materiale Multimedialnym i którego zgłasza do udziału w Programie, na wykorzystanie i rozpowszechnianie jego wizerunku na potrzeby realizacji wszelkich działań informacyjnych, promocyjnych Organizatora;
   • posiada pisemne zgody, o których mowa w §4 Regulaminu;
   • posiada pisemne oświadczenia opiekunów prawnych lub rodziców Zawodników o braku przeciwskazań zdrowotnych do udziału Zawodników w Programie;
   • posiada pisemne oświadczenia opiekunów prawnych lub rodziców Zawodników na wzięcie udziału w ewaluacji Programu w takcie jej trwania i po zakończeniu;
   • potwierdza, że zapoznał się z treścią Regulaminu, akceptuje jego postanowienia i zobowiązuje się do ich przestrzegania, a także wyraża zgodę na przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE („RODO”) oraz ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 r. (tj. Dz.U.2019. 1781, tj. z dnia 2019.09.19) w celu przeprowadzenia i rozstrzygnięcia Programu. Organizator zastrzega sobie możliwość odrzucenia Zgłoszenia bez wskazywania przyczyny, w szczególności w przypadku, gdy Materiał Multimedialny będzie zawierał treści propagujące nienawiść, rasizm, seksizm, treści powszechnie uważane za wulgarne lub obraźliwe, nazizm, komunizm lub inne treści niezgodne z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa.
 4. Komisja Konkursowa wybiera 30 podmiotów spośród zgłoszonych Placówek, które pokazały najbardziej inspirujące historie. Następnie pracownicy ING Banku Śląskiego S.A. w głosowaniu intranetowym dokonują wyboru 22 Uczestników Programu (liczba konkurencji paraolimpijskich).
 5. Do oceny Komisji Konkursowej będą kwalifikowane zgłoszenia, spełniające następujące kryteria:
  • zgłoszenie złożone w terminie;
  • zgłoszenie złożone na formularzu, stanowiącym załącznik do Regulaminu;
  • zgłoszenie na Platformie dostępnej pod adresem: www.ingdzieciom.pl/pomaranczowasila lub poprzez wysłanie wiadomości drogą mailową na adres e-mail: k.mekal@arskom.pl;
  • do Programu należy zgłosić minimum 6 Zawodników z niepełnosprawnością. Placówka może zgłosić maksimum 12 osób ogółem;
  • do Programu mogą zgłosić się publiczne placówki oświatowo-wychowawcze, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, socjoterapii, kluby sportowe, organizacje pozarządowe, podmioty, które prowadzą zajęcia dla dzieci, w tym zajęcia sportowe, również dla dzieci z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku i słuchu, w klasach 1-8 szkoły podstawowej;
 6. Komisja Konkursowa w procesie wyboru weźmie pod uwagę:
  • kreatywność;
  • zaangażowanie poprzez integrację wszystkich Uczestników;
  • przedstawienie integracji poprzez sport;
  • pokazanie przełamywania barier w życiu codziennym.
 7. Lista Uczestników Programu, którzy wezmą udział w II Etapie, zostanie opublikowana do 19.02.2020 r. na stronie: www.ingdzieciom.pl/pomaranczowasila.
 8. Opiekun otrzyma wiadomość e-mail z informacją o zakwalifikowaniu do II Etapu.

§5
ETAP II – UDZIAŁ W PROGRAMIE

 1. Zakwalifikowane 22 Placówki, uczestniczące w Programie, otrzymują wysyłkę kreatywną na początku każdego miesiąca (luty-czerwiec 2020 r.). Łącznie każdy Uczestnik otrzyma 5 wysyłek sprzętu sportowego na własny użytek.
 2. Wysyłka kreatywna zawiera sprzęt sportowy, dotyczący dyscypliny miesiąca. W każdym miesiącu uczestnicy próbują innych sportów. Dyscypliny są dobierane tak, aby każdy mógł brać w nich udział.
 3. Każdorazowo wraz z wysyłką kreatywną na Platformie zostanie opublikowany materiał wideo, na którym Ambasador Programu wyjaśnia zasady zabawy w danym miesiącu. Na tej podstawie Uczestnicy Programu prowadzą swoje zajęcia sportowe.
 4. Zadaniem Opiekunów jest wspieranie Zawodników w ich aktywności sportowej oraz dokumentowanie ich postępów poprzez tworzenie Materiałów Multimedialnych, a następnie przesyłanie ich do zamieszczenia na Platformie. Postępy mogą być dokumentowane w dowolnej formie audiowizualnej w formatach: MP3, MP4, JPG, PNG, PPTX (lub inne, wymienione w formularzu) w następujących terminach:
  • do 15.03.2020;
  • do 05.04.2020;
  • do 26.04.2020;
  • do 17.05.2020;
  • do 10.06.2020.
 5. Co miesiąc Komisja Konkursowa wybierze Uczestnika Programu, który realizował zadania najbardziej kreatywnie, przyznając mu Bonus Miesiąca. Bonusem dla wskazanego Uczestnika będzie przyjazd Ambasadora/Ambasadorów, którzy przeprowadzą w zwycięskiej Placówce imprezę sportową.

§6
WARUNKI KORZYSTANIA ZE WSPARCIA RZECZOWEGO I OBOWIĄZKI BENEFICJENTA

Warunkiem otrzymania wsparcia rzeczowego w postaci sprzętu sportowego jest wykorzystanie go zgodnie z przeznaczeniem, na potrzeby zajęć sportowych dzieci objętych działaniami danej Placówki. Sprzęt będzie przekazany Uczestnikom Programu (22 Placówkom) na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego.

§7
DANE OSOBOWE

Administratorem danych osobowych zbieranych na potrzeby Programu jest Organizator.

Dane osobowe będą przetwarzane przez Organizatora w celu realizacji Programu, w tym w związku z wykonywaniem praw oraz obowiązków Placówek i Uczestników, a po jego zakończeniu w celu archiwizacyjnym.

Na podstawie niniejszego Regulaminu dane osobowe Uczestników (w zakresie: imię, nazwisko, nr telefonu, adres e-mail) będą przetwarzane w czasie trwania Programu, w celu związanym z przystąpieniem do niego, wykonania praw i obowiązków związanych z Programem, a następnie w okresie archiwizacji. Osoba, której dane osobowe dotyczą, ma prawo wglądu do nich, może je zmieniać w przypadku, gdy są nieaktualne lub niezgodne z rzeczywistością i może żądać zaprzestania ich przetwarzania.

Uprawnienia Uczestników Programu oraz pozostałe informacje wymagane przepisami prawa o danych osobowych zostały podane Uczestnikom w odrębnej informacji o danych osobowych, dostępnej pod adresem: www.ingdzieciom.pl/pomranczowasila.

§8
POSTANOWIENIA KOŃCOWE

Regulamin wchodzi w życie z dniem ogłoszenia Programu.
Kontakt z Organizatorem: fundacja@ingdzieciom.pl
Kontakt z Realizatorem: k.mekal@arskom.pl

Załącznikami do niniejszego Regulaminu są:

 • Formularz zgłoszenia do konkursu; (pokaż formularz)
 • Zgoda na wzięcie udziału w Programie; (pokaż plik)
 • Zgoda na wykorzystanie wizerunku osób uczestniczących w Programie; (pokaż plik)
 • Zgoda osób uczestniczących w Programie lub ich prawnych opiekunów, w przypadku osób niepełnoletnich, na udział w badaniu ewaluacyjnym; (pokaż plik)
 • Klauzula informacyjna RODO. (pokaż plik)

Organizator zastrzega sobie prawo do dokonywania zmian w Regulaminie.

Zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem:

e-mail: k.mekal@arskom.pl, fundacja@ingdzieciom.pl

lub

telefonicznie +48 606 119 649, +48 697 691 532

Fundacja ING Dzieciom
ul. 11 Listopada 12, 43-460 Wisła
NIP: 5471623565, REGON: 70437107,
KRS:0000103267