Za nami tegoroczna edycja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki

4 września 2023

W ramach wydarzeń współorganizowanych przez Fundację ING Dzieciom, udział wzięło kilkuset młodych miłośników książek!

Wydarzenia festiwalowe odbyły się w siedzibie ING Banku Śląskiego przy ul. Sokolskiej w Katowicach, w Muzeum Śląskim i w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Tematem przewodnim było wspieranie czytelnictwa, budowanie odporności psychicznej dzieci oraz dbanie o środowisko naturalne.

 

Rozpoczęliśmy ciekawym warsztatem Papierovelove poprowadzonym przez artystkę Justynę Mazur-Kiwer. Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy ING Banku Śląskiego, Fundacji ING Dzieciom i Fundacji Sztuki Polskiej ING. Prawie 100 uczestników nauczyło się, jak w kreatywny sposób zamienić niepotrzebny papier w sztukę – papierową rzeźbę człowieka o rysiej twarzy, symbol ochrony tego zagrożonego wyginięciem gatunku i lasów, w których mieszka.

 

W Krainie Zębowej Wróżki – warsztat bajkoterapeutyczny na podstawie książki „Lucjan lew, jakiego nie było” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel.

 

Spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel – festiwale to okazja do poznania twórców ulubionych książek i zdobycia upragnionego autografu. Pani Roksana rozmawiała ze swoimi czytelnikami o emocjach, które po 17 latach od premiery wciąż wzbudzają przygody Hani i Lucjana.

 

ABC Empatii z Czepczyński Family Foundation – warsztat, który pozwala zobaczyć świat oczami dzieci z niepełnosprawnościami i zrozumieć ich zachowanie.

 

Przedstawienie muzyczne „Przyjaciel, którego nie było” wystawione w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach zgromadziło na widowni młodych widzów. Hania i Lucjan zabrali dzieci w pełną niespodzianek, rozśpiewaną podróż, której finał dodaje otuchy w trudnych chwilach. Spektakl jest adaptacją książki „Lucjan lew, jakiego nie było” i zamykał katowicką edycję Festiwalu.

 

We wszytskich naszych wydarzeniach festiwalowych udział wzięło 30 Wolontariuszy ING! Bardzo dziękujemy za to wsparcie!

 

Wszystkie relacje i więcej zdjęć znajdziecie również na profilach Facebook - Fundacji ING Dzieciom oraz Fundacji Czas Dzieci.

 

Fot. FOTon Film