Świetlice ING

W latach 2005-2013 Fundacja ING Dzieciom otwierała świetlice internetowe tam, gdzie dzieci i młodzież miały utrudniony dostęp do Internetu. Dostarczała komputery, oprogramowanie i wspólnie z partnerami społecznymi przystosowywała pomieszczenia. Świetlice internetowe stały się pomocą dydaktyczną w realizacji codziennych zadań szkolnych i pozaszkolnych.

W 2018 roku Fundacja ING Dzieciom zmieniła nazwę programu "Świelice internetowe ING" na "Świelice ING". Przedstawiciele świetlic uczestniczyli w warsztatach, podczas których, wraz z fundacją, wypracowali nowe formy współpracy. Uczyli się również ciekawych metod prowadzenia zajęć dla dzieci i młodzieży z wykorzystaniem nowych technologii, dostępnych dla nich na co dzień.

Cele społeczne, realizowane przez Świetlice ING:

 • rozwój społeczeństwa informacyjnego,
 • pomoc dydaktyczna w realizacji zadań szkolnych i pozaszkolnych.
 • uczenie dzieci i młodzieży korzystania z nowych technologii w celach edukacyjnych

 

W całej Polsce działa 30 świetlic.

 

 

 

 

 

Po kilkunastu latach od powołania Świetlic Internetowych ING, świat się zmienił. Dostęp do Internetu nie jest już problemem. Teraz globalna sieć stawia nam nowe wyzwania edukacyjne. Aby lepiej je poznać i jak najlepiej im sprostać, zaprosiliśmy do współpracy opiekunów świetlic. Najpierw przeprowadziliśmy badania potrzeb, a następnie zorganizowaliśmy dwudniowe spotkanie, które było nowym otwarciem naszego programu, od tego momentu pod nową nazwą: Świetlice ING.

5-6 września 2018 roku gościliśmy w ośrodku fundacji w Wiśle przedstawicieli ośmiu Świetlic ING na warsztatach pod tytułem „Nowe technologie na rzecz zmiany społecznej”. Spotkanie poprowadziły trenerki z Dobre Pomysły "ę". Z pracownikami świetlic poznawaliśmy nowe aplikacje edukacyjne, wypracowywaliśmy zasady naszej współpracy i wspólnie szukaliśmy inspiracji. Rozmawialiśmy o tym, jak dzieci i młodzież mogą bezpiecznie, odpowiedzialnie, ale też kreatywnie korzystać z ogromnych możliwości, jakie dają nowe technologie.

Nowe technologie w Świetlicach ING


Świetlice Internetowe ING zakładaliśmy kilkanaście lat temu, dając dzieciom pierwsze miejsca ze stałym dostępem do Internetu. Dziś 90% nastolatków w Polsce używa smartfona (dane z badania EU Kids Online 2018). Okazuje się jednak, że w bardzo ograniczonym stopniu korzystają z nowych technologii, niewielu wie o otwartych zasobach czy potrafi selekcjonować informacje. Po warsztatach dla przedstawicieli Świetlic ING przeprowadziliśmy konkurs, do udziału w którym, zaprosiliśmy wszystkie świetlice. Nagrodą były dwudniowe warsztaty tym razem dla młodzieży. Zadanie polegało na przygotowaniu krótkiego filmu, który prezentowałby pomysł Świetlicy ING na projekt, projekt w przygotowaniu którego miałby pomóc Latający Animator ę. Animatorki odwiedziły trzy Świetlice ING – w Jelonkach, w Pabianicach i w Łysołajach.

W Łysołajach zajęcia toczyły się wokół mediów społecznościowych i autoprezentacji. Jak i co o sobie pisać, aby było i ciekawie, i bezpiecznie? Jak radzić sobie z hejtem? Alicja Szulc z ę przeprowadziła kilka ćwiczeń, w których uczestnicy mogli doświadczyć tego, co czuje ofiara cyberprzemocy i zrozumieć, jak wiele złego potrafi wyrządzić hejt w Internecie.  Alicja na drugi z „lot” wybrała się do Jelonek. „Uczniowie uporządkowali sobie wiedzę na temat social mediów, dowiedzieli się, kto i w jaki sposób z nich korzysta. Poznali też podstawy prawa autorskiego i licencji cc. Na komputerach i telefonach robili memy, ucząc się pobierać materiały na otwartych licencjach, projektowali logotypy i zdjęcia w tle na Facebooka, korzystając z aplikacji Canva oraz montowali krótkie filmiki przy pomocy FilmoraGo” – relacjonuje animatorka. Ambicją grupy z Pabianic było stworzenie cyfrowej mapy ciekawych miejsc. Dzieci poznały Dokumenty Google i sposoby na wspólną pracę nad dokumentami z opisami miejsc. Z wolnych zasobów pobrały zdjęcia. Zdjęcia i opisy zamieściły na mapie stworzonej w bezpłatnym programie Storymap JS.” Dzieci odkryły ciekawe miejsca, znane nam wszystkim z filmów takich jak „Kariera Nikosia Dyzmy” i odkryciem tym podzieliły się ze światem.

Wykaz świetlic według województw - wiele z nich działa do dziś:

 • dolnośląskie (Mieroszów)
 • lubelskie (Łysołaje, Żeszczynka)
 • lubuskie (Bledzew)
 • łódzkie (Pabianice, Wilamów)
 • małopolskie (Olkusz, Tarnów, Kraków)
 • mazowieckie (Jelonki, Warszawa - dwie świetlice, Warka)
 • podkarpackie (Rzeszów)
 • podlaskie (Kuźnica, Narew)
 • śląskie (Katowice, Wisła, Bielsko-Biała, Bytom, Ruda Śląska, Świętochłowice, Zabrze - dwie świetlice, Piekary Śląskie, Zawiercie, Bojszowy),
 • świętokrzyskie (Mąchocice Kapitulne)
 • zachodniopomorskie (Szczecin, Koszalin)