„Dotknij sztuki” z okazji Dnia Dziecka

1 czerwca 2019

Dziś otwarcie wystawy „Dotknij sztuki”, na której dzieci mogą, a wręcz powinny dotykać dzieł sztuki. I to nie tylko w Dzień Dziecka. Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie potrwa do 20 października. Będą też warsztaty inspirowane „Bałwanem w lodówce”.

Jak piszą autorzy wystawy, sztuka współczesna może być przestrzenią do eksperymentowania i zabawy. I to nie tylko dla artysty, ale także dla widzów. Na wystawie „Dotknij sztuki" do dzieł sztuki można wejść, dotknąć obrazów z miękkiej gąbki albo zwyczajnie przesunąć je w  inne miejsce.  

Fundacja ING Dzieciom oraz Fundacja Sztuki Polskiej ING są partnerami warsztatów, które towarzyszą wystawie. Fundacja Sztuki Polskiej ING przekazała autorskie scenariusze zajęć, w oparciu o które będą przeprowadzone warsztaty. Scenariusze odwołują się do poszczególnych rozdziałów książki „Bałwan w lodówce” (wydanej nakładem Fundacji Sztuki Polskiej ING w 2017 roku) i twórczości opisanych w nich artystów. Zawierają pomysły i propozycje prostych aktywności, które mogą być uzupełnieniem lektury.

Wystawa „Dotknij sztuki” stwarza dzieciom okazję do eksperymentowania i zabawy. Będą mogły wejść do dzieł sztuki, przestawiać je, posłuchać lub powąchać. W podobnym duchu o sztuce opowiada nasze wydawnictwo „Bałwan w lodówce”, a uzupełniające je scenariusze zajęć znakomicie współgrają z wystawą - powiedziała Kamila Bondar, prezeska Fundacji Sztuki Polskiej ING.

Scenariusze powstały we współpracy z Fundacją ING Dzieciom. Dzięki wsparciu Fundacji, dzieci przebywające w tym roku na koloniach i półkoloniach w Warszawie, będą mogły wziąć udział w warsztatach towarzyszących wystawie bezpłatnie.

Nasza Fundacja od wielu lat wspiera edukację dzieci w różny sposób. Cieszymy się, że tym razem możemy towarzyszyć dzieciom w twórczym odkrywaniu świata. To niezwykle ważna inspiracja do poszerzania wiedzy, nabywania nowych umiejętności czy kształtowania otwartości wobec otaczającego nas świata - dodała Agata Tomaszewska, prezeska Fundacji ING Dzieciom.

Wystawa „Dotknij sztuki” potrwa do 20 października. W galerii przez cały czas obecni będą animatorzy, którzy przekażą „instrukcję obsługi” poszczególnych dzieł, a także opowiedzą ciekawe historie z nimi związane. Wernisaż 1 czerwca tłumaczony będzie na Polski Język Migowy.

Kuratorkami wystawy są Joanna Rentowska i Anna Szary.

Otwarcie wystawy w Dzień Dziecka, 1 czerwca 2019 r. o godz. 12:00.

Więcej o wystawie na: https://u-jazdowski.pl